Toyota je zaprijetila radnicima u tvornici u saveznoj državi Kentucky da smanje troškove ili će proizvodnju "preseliti" u Japan, piše Yahoo Finance.
Toyota je prvu svoju tvornicu u SAD-u 1988. godine otvorila u gradu Georgetownu, a trenutno u njoj zapošljava 8,200 ljudi koji su prošle godine proizveli 500 tisuća vozila, od kojih najviše najprodavaniji model Camry.
Jeftinija proizvodnja u Japanu
Direktor tvornice poslao je radnicima video poruku u kojoj je malo ublažio početnu prijetnju i rekao da ne namjeravaju zatvoriti tvornicu, ali uz uvjet da se bitno smanje troškovi i učinkovitost. U snimci je jasno poručeno da Toyota Camry može proizvoditi u Japanu, prevesti automobile u Kentucky i prodati ih uz veći profit od onog koji ostvaruju proizvodnjom u toj tvornici.
Toyota model Camry proizvodi i u tvornici u japanskom Tsutsumiju koja je bila prva u kojoj je uvedena nova proizvodna shema koja im je omogućila jeftiniju proizvodnju u Japanu. Već su najavili da će investirati kako bi se novi proizvodni proces uveo i u američkoj tvornici u Kentuckyju.
Sindikat ili posao?
No, čini se da je poruka direktora potaknuta i nastojanjem da spriječi proces sindikalnog organiziranja u tvornici u Kentuckyju. Profesor sa sveučilišta Berkeley kazao je da su tom porukom poslali poruku radnicima da ne biraju između toga hoće li ući u sindikat ili ne, nego između toga hoće li glasovati za sindikat ili izgubiti posao.
Iz Toyote tvrde da pokušaj sindikalnog organiziranja radnika nema nikakve veze s porukom koju je poslao direktor.
Pogledajte i VIDEO: Priprema auta za zimu
To je jedini pravilan pristup prema sindikalistima: osnujte sindikat, zatvaramo pogon. Tako bi trebalo i s cijelom državnom upravom, gdje god postoji sindikat, sve raspustiti i početi ispočetka. Sindikati su stvar prošlosti, radnicima dovoljnu zaštitu daju zakoni, a mogu osnovati i političku stranku ako ih politika ne zadovoljava. Sindikalisti samo love u mutnom i traže kruha preko pogače, oni nisu ništa drugo nego štetočine.