Henrik Fogh Rasmussen, najvjerojatniji budući savjetnik u State Departmentu kako pišu američki mediji, mogao bi uskoro ući u društvo Nexus, nedavno prozvano zbog lani plasiranog novca u Agrokor, a zbog čega se očekuje da će to društvo od Hanfe dobiti negativno rješenje kroz gubitak licence ili novčanu kaznu.
Dodatno je to društvo već izgubilo povjerenje Povjereničkog odbora tj. investitora kojeg čine privatni ulagači i država kroz HBOR, te se je samo čekalo kada će izglasati nepovjerenje sadašnjem menadžmentu fonda. Zato se i javlja interes potencijalnih ulagača. Rasmussen bi kao glavni savjetnik tj. Predsjednik savjetodavnog vijeća sa svojim međunarodnim timom ušao u Nexus, a vlasništvo bi preuzeo hrvatski SPV, tzv. tvrtku posebne namjene, čiji će vlasnici biti tzv. family oficce tj. povezane inozemne pravne osobe, a u projekt je uključen partner za Adria Regiju Damir Mihanović.
Novi menadžment
No, za taj pothvat mora dobiti odobrenje Hanfe, koja navodno već provjerava sve važne informacije kod američkog regulatora, među kojima i tvrtke koje bi preuzele portfelj Nexusa. Taj posao trebao bi biti gotov kroz dva do tri mjeseca, a nakon toga mora pristanak dati i Povjerenički odbor Nexusa.
A koji se, kako neslužbeno doznajemo, ne protivi ulasku novog ulagača. Rasmussen bi sa svojim suradnicima navodno ponudio rješenje zbog problema nastalog prilikom plasmana novca Agrokoru, a kojeg Nexus ne može naplatiti. Nexus je jedan od fondova za gospodarsku suradnju koji je osnovala država u cilju financiranja tvrtki u problemu. Njihov menadžment upravlja novcem kojeg za pojedinu takvu tvrtku plasiraju u istom omjeru privatni ulagači i država kroz HBOR.
Nedavno je otkriveno da je lani Nexus novac namijenjen za Zagreb Montažu, kojoj tada trenutačno novac nije trebao, kratkoročno usmjerila na Agrokor. Iako je riječ o potezu koji bi bio za pohvalu za svakog menadžera, jer je umjesto da novac drži kod sebe, plasirao ga uz dobru kamatu, ipak, nakon cijelog zbivanja s Agrokorom i pokretanjem Lex Agrokora, zbog kojeg se nije Nexus više mogao naplatiti od Agrokora, to je ulaganje postalo upitno, ali i uopće činjenica da je menadžment Nexusa to napravio bez znanja ulagača u fond. Zato je odmah i Povjerenički odbor odlučio da sadašnji menadžment neće dobiti povjerenje za nastavak rada. Pa ga niti neće zadržati novi ulagač nego dovesti svoj menadžment.
Sedam ulaganja
Nexus u svom portfelju ima sedam ulaganja kroz dva fonda, u pretežito izvozne i proizvodne tvrtke. Najveće je ulaganje u Dalekovod koje je 2012. završilo u predstečaju, a Nexus je tamo uložio zajedno sa Zagreb Montažom i oporavio poslovanje. Uloženo je i u drvnu industriju - Požgaj grupu, koja je imala negativno poslovanje, a nakon ulaganja tvrtka je povećala prihode dva i pol puta i otvorila dodatnih 400 radnih mjesta.
S Agrokorom i Prosperusom uložili su u Energiju Gradec, koja ima pet bioplinskih elektrana koje generiraju prihode od 100 milijuna kuna. Pa u Podatkovni centar Križ, IT infrastrukturi važnoj za razne usluge u IT-u i koja je jedinstvena u regiji. Zatim u hotele Plat s Karismom i Agrokorom, kojeg su kupili od države, a gdje bi uskoro trebala krenuti gradnja i gdje će partner biti Tui. Uloženo je i u Zagreb Montažu, a fond je svojedobno imao interes ulaganja u Imunološki zavod i Badel 1862.
Ova ekipa iz fonda skupa sa svojim partnerima bi bili najbolji primjer na ekonomskom faksu, KAKO SE NE POSLUJE.., i sa takvima ova naša država ne može naprijed ! Ali kada imaš dovoljno novaca u jednoj maloj zemlji, onda kupiš si PR i svašta, kako bi se pokušalo spasiti nešto što nema spasa.