povijesni potez

Bob Dylan prodao sve svoje pjesme za više od 300 milijuna dolara

Foto: Gareth Fuller/Press Association/PIXSELL
Bob Dylan prodao sve svoje pjesme za više od 300 milijuna dolara
09.12.2020.
u 12:37
Glazbena korporacija Universal Music kupila je kompletan katalog pjesama Boba Dylana. Tvrtka je navodno platila deveteroznamenkasti iznos za jednu od najvrednijih zbirki autorskih prava u povijesti glazbe.
Pogledaj originalni članak

Ugovor se odnosi na autorska prava više od 600 pjesama iz Dylanove karijere, uključujući "Blowin' In The Wind", "The Times They Are a-Changin'", "Like A Rolling Stone", "Lay Lady Lay" i "Forever Young", priopćio je Universal Music. 

Tvrtka nije objavila financijske pojedinosti kupnje 'prava na Dylana', ali Financial Times piše da se radi o "deveteroznamenkastom broju". The New York Times procijenio je da se radi o više od 300 milijuna dolara. 

"Ovo je najvažniji ugovor u glazbenom izdavaštvu u ovom stoljeću i jedan od najvažnijih u povijesti", tvrdi Universal. 

Dylan, čija karijera traje 60 godina, prodao je 125 milijuna nosača zvuka u svijetu. 

Njegove pjesme, među kojima su neke od najpopularnijih uopće, redovno se pojavljuju u filmovima i oglasima i desetljećima nakon što su objavljene. A usto ih često obrađuju i izvode drugi umjetnici što donosi goleme prihode od tantijema. 

Dylan je 2016. osvojio Nobelovu nagradu za književnost "za stvaranje novog poetskog izražaja u okviru velike američke glazbene tradicije". 

"Povlastica je i odgovornost raspolagati opusom jednog od najvećih kantautora svih vremena čija se kulturna vrijednost ne može precijeniti", rekla je Jody Gerson, izvršna direktorica Universal Musica. 

Dylan je u lipnju ove godine objavio svoj prvi album originalnih pjesama u osam godina. "Rough and Rowdy Ways" njegov je 39. studijski album, objavljen 58 godina nakon prvog.  Među deset pjesama je i 17-minutna balada o ubojstvu Johna F. Kennedyja. Časopis Rolling Stone napisao je da se radi o "apsolutnom klasiku".

SIGURNOST GRAĐEVINA

Hrvatski građevinski inženjer: Zgrade izgrađene u ovom razdoblju su najkritičnije. Gradile su se bez adekvatnih projektnih obrada

"Zabrinjavajuće je da do ovog urušavanja nije došlo uslijed elementarne nepogode kao što smo imali potrese u Zagrebu i Petrinji niti obilnih oborina kao što je bio slučaj u Valenciji, Jablanici u BiH ili u Bologni. Nije bilo niti velikih oborina, snijega, niti jakog utjecaja vjetra ili temperature, a nadstrešnica se ipak urušila i izazvala veliku tragediju."

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

ML
mladaklada
22:27 09.12.2020.

Otkako je onako perfidno ocrnio Hrvate, za mene je umro.