Prodaja vinila u cijelom svijetu vrtoglavo raste zadnjih desetak godina pa je bilo logično da ove godine doživi lagani pad. Ali brojke prodaje vinila još su uvijek velike i "plastične". Nije nimalo čudno da se slična situacija događa i kod nas. Nova i stara domaća izdanja i reizdanja objavljuju se na LP (long play) pločama, što je posebno bitno za mlađa imena koja dobivaju priliku imati izdanje na tom povijesnom formatu.
Što se tiče fizičke prodaje "nosača zvuka", glazba iz 70-ih i 80-ih najviše se prodavala 2024. u Hrvatskoj na novim vinilima. Kao vlasnik najjačeg kataloga nekadašnjih izdanja, Croatia Records ima širok raspon mogućnosti otiskivati nove vinile "stare" glazbe još iz vremena Jugotona, pa to dakako i čini. No, reizdanje Gibonnijeva albuma "Judi, zviri i beštimje" ove godine podsjetilo je na 1999. i vrijeme kad su novi domaći diskografi postali važan sudionik tržišne utakmice. Kod nas se i ove godine pokazao nastavak trenda kupovanja albuma iz starog kataloga na vinilnim pločama. Od prvih deset naslova s liste najprodavanijih polovicom godine, njih sedam ostvarilo je visoke rezultate prodaje tek nakon objave na vinilu, i to nekoliko desetljeća nakon izlaska originalnog izdanja.
U ovo doba kad je uobičajeno da se mnogi antologijski rock-albumi u svijetu redovito remiksiraju i nude publici u novim izdanjima, skoro je nevjerojatan podatak da nikada do sada nijedan domaći album nije doživio sličan tretman. Sve do sada, kad je ta odluka pala na jedan od najboljih albuma domaćeg rocka uopće, "Bitangu i princezu" Bijelog dugmeta, koja je prije 45 godina ponudila drukčije, zrelije i promijenjeno Dugme.
Vinilna poslastica na domaćem tržištu otkriva do sada nepoznat, usporedni repertoar Mirka Krstičevića, splitskog glazbenika najpoznatijeg kao člana grupe Metak. Kao i lanjska izdanja s glazbom iz animiranih filmova o Profesoru Baltazaru i opsežnog opusa skladatelja Tomislava Simovića, vinil "Sve i ništa" (Filmska i scenska glazba 1978. – 1988.)" pionirski predstavlja prvi put objavljene snimke iz arhive do sada zatvorene za javnost.
Reizdanje drugog albuma "No sikiriki" Ede Maajke na dvostrukom vinilu još je jedan od podsjetnika na zlatno doba domaćeg hip-hopa prije dvadeset godina, kad su nova imena poput Edina Osmića donosila visokokalorične albume i idućih godina postala glavni dio domaće scene. Nije bilo lako nastaviti dalje nakon briljantnog prvijenca poput "Slušaj mater" Ede Maajke, nesumnjivo najvažnije reperske pridošlice na domaću hip-hop scenu tih godina.
Svi koji u kolekciji ploča posjeduju legendarni EP "Vo-zdra" Hali Gali Halida, tj. Gorana Bareta iz 1991., znaju o čemu se radi. Ali puno više ljudi ga nema, jer radilo se o još jednom davnom izdanju pionira domaće nezavisne diskografije Zdenka Franjića na njegovoj etiketi Slušaj najglasnije, tada otisnutom u ograničenoj nakladi. Novo, prošireno LP vinilno reizdanje "Vo-zdra" uključuje sve tadašnje pjesme u sjajnom, bitno poboljšanom zvuku.
Na "Judi, zviri i beštimje" iz 1999. Gibonni je krenuo smjerom koji ga je odredio sve do danas. Nastao prije okruglih 25 godina, bio je prekretnica kad je od autora uspješnih singlova postao albumski autor, pronašao novi pristup koji će s više ili manje izmjena koristiti sve do danas. Imao je Gibonni dobrih albuma i prije, a odličnih i kasnije, ali ovaj se do danas ističe kao poseban u njegovoj karijeri.
Album "Škura ura" grupe Veja objavljen je na vinilu; ne samo da zaslužuje dodatnu distribuciju nego zaista i jest album od formata po svim pravilima "vinilmanije". Članovi Veje vješto spajaju tradicijsku glazbu Istre (na albumu gostuje još jedan tamošnji prvak, Dario Marušić), s mnogim zvucima svijeta koji danas čine već samorazumljivu, kolektivnu predodžbu o etno ili world music sceni.
Vinilno reizdanje albuma "Kako bubanj kaže" zaokružuje ponudu Električnog orgazma iz prve faze rada i još jednom pokazuje o koliko se odličnom bendu radilo. "Kako bubanj kaže" – sada u luksuznom omotu na otvaranje, sa starim fotografijama i novim tekstovima Zorana Tučkara i Gordana Bakote – iz 1984. karika je između ranije, novovalne post-punk faze rada grupe i onoga što će doći s hitoidnom "Distorzijom".
Nakon "Dnevnika jedne ljubavi" Josipa Lisac kao tražena mlada pjevačica 1975. sudjelovala je u nekoliko prestižnih projekata. Radila je na rock-operi "Gubec-beg" (Metikoš – Krajač – Prohaska) u kojoj je tumačila ulogu Jane te iste godine s Boškom Petrovićem snimila album "Josipa Lisac & B. P. Convention Big Band International" u kojem su se našli i velikani poput Ernieja Wilkinsa, Clarka Terryja, Alberta Mangelsdorffa i Johnnyja Bassa.
Remaster kompilacije "Indexi" bio je najprodavaniji domaći vinilni album u Hrvatskoj u prvoj polovici 2024. godine. Radi se o zbirci hitova prvi put objavljenoj 1974. Taj vinil sad se pojavio kao reizdanje na kojemu su tadašnjem popisu pjesama dodane još dvije. U razdoblju između 1971. i 1973. godine Indexi su za Jugoton objavili ukupno pet singl-ploča na kojima su se našle neke od njihovih najuspješnijih pjesama.
Stari katalog Jugotona zlata vrijedi pa su kod nas česte kompilacije najvećih hitova ili najpoznatijih pjesama dugogodišnjih zvijezda. Nedavno je zaokružena edicija "25 Greatest Hits" koja je s po 25 pjesama na dvostrukim vinilima predstavila stare snimke Miše Kovača, Tereze Kesovije, Arsena Dedića, Novih fosila i Zdravka Čolića, pa zatim Srebrnih krila, Gabi Novak, Meri Cetinić, Olivera Dragojevića i Tomislava Ivčića.