Trajanje dulje od tri sata nije obeshrabrilo fanove "Avatara" da pohrle u kina pogledati drugi nastavak velikog spektakla Jamesa Camerona. Radnja prvog filma iz 2009. godine odvijala se 2154. na Pandori, veličanstvenom planetu koji nastanjuju modroputi Na'vi. A radnja novog filma odvija se desetljeće poslije, kada se kolonizatori vraćaju na planet i remete obiteljsku idilu koju su izgradili nekadašnji vojnik Jake Sully i domorotkinja Neytiri.
Film je to koji je koštao nevjerojatnih 460 milijuna dolara i za koji je razvijana posebna, do sada neviđena tehnologija animacije podvodnih scena, a premijera mu je zbog toga kasnila čak osam godina. Na koncu se sve isplatilo jer samo u prvom vikendu na globalnoj je razini imao prihod od gotovo 435 milijuna dolara!
Unatoč nogometnom ludilu, u Hrvatskoj je "Avatar" u prvom vikendu privukao 41.908 gledatelja i zaradio oko dva i pol milijuna kuna. Distributer Blitz kaže kako se radi o najboljem otvaranju nekog filma u hrvatskim kinima još od pretpandemijskog razdoblja, što ulijeva nadu u potpun oporavak naše, zatvaranjem itekako načete kinoindustrije.
Riječ je o filmu prepunom glumačkih zvijezda, no raskošna animacija i veliko bogatstvo izmaštanog svijeta ostaju njegov najveći adut. Možda baš zbog te raskoši, uz fenomen "Avatara" veže se i neobična priča: nakon prvog dijela mnogi su se ljudi diljem svijeta žalili na snažne napadaje depresije, tvrdeći da im se naš svijet u usporedbi s Pandorom čini nedostojnim življenja!
Zvuči kao bizaran marketinški trik, ali nije: o fenomenu "postavatarske depresije" CNN je izvještavao još 2010. godine, a tema je sad iznova aktualna. O njoj su se u različitim medijima oglasili i brojni stručnjaci za mentalno zdravlje, a uoči premijere novog nastavka na internetu su osnovane i posebne grupe podrške onima kojima bi novi "Avatar" mogao izazvati sličan kontraefekt.