Sunčana, ali burna subota u Splitu bila je izazovna i zanimljiva. Red politike, red kulture, kao napolitanka. Okrugli stol HDZ-a, pa otvaranje znanstvene knjižare na Voćnom trgu, potpisi za predsjedničkoga kandidata Primorca u Marmontovoj te izložba "Koraci", koja je u prostoru Stare gradske vijećnice na splitskoj Pjaci otvorena u nazočnosti premijera Andreja Plenkovića, ministrice kulture i medija Nine Obuljen Koržinek, splitsko-dalmatinskog župana Blaženka Bobana, gradonačelnika Ivice Puljka i brojnih dužnosnika.
Kustos te iznimno vrijedne izložbe, Branko Franceschi, ravnatelj Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti i nekadašnji ravnatelj splitske Galerije umjetnina, izabrao je 33 djela iz fundusa NMMU-a prezentirajući u Marulovu gradu likovnost prve polovine 20. stoljeća. Riječ je o pravom nacionalnom blagu, djelima najvećih imena hrvatske moderne koja su stvarana od kraja 19. do tridesetih godina 20. stoljeća, a na Pjaci se do 1. veljače 2025. mogu pogledati moćna djela Medovića, Čikoš-Sesije, Meštrovića, Becića, Babića, Miše, Detonija, Hegedušića, Svečnjaka, Frangeš-Mihanovića, Valdeca.
U prizemlju Stare gradske vijećnice nalazi se monumentalni i raskošni "Bakanal" Mate Celestina Medovića, jedna od najpoznatijih slika iz zbirke NMMU-a. Svojom markantnom arhitekturom i prostornom dispozicijom vijećnica uvelike oblikuje koncept izložbi koje se u njoj postavljaju, istaknuo je Branko Franceschi, stoga su u dramaturgiji postava umjetničkog stvaralaštva prve polovine 20. stoljeća izabrana tri ključna fenomena, koja su odredila osjećaj likovnog moderniteta toga razdoblja.
– Ukupno 33 izložene umjetnine podijeljene su na tri kata Vijećnice, kojima smo htjeli pokazati da je i u tom razdoblju uvijek postojao interni dijalog među umjetnicima koji je često prerastao u razmirice i neprijateljstva, ali na kraju je svjedočio samo tome koliko je širok raspon umjetničkog stvaralaštva kod nas – rekao je Franceschi.
Nina Obuljen Koržinek, ministrica kulture i medija, istaknula je da je splitska izložba NMMU-a – spektakularna.
– To je dio politike naše Vlade, ravnomjernog regionalnog razvoja i povezivanja nacionalnih institucija. Muzej koji je trenutačno zatvoren zbog obnove svoje najvrjednije zbirke izlaže u Splitu. Tu su zaista ikonična djela hrvatske moderne, a neka od njih nikada u Splitu nisu ni bila – rekla je ministrica.
Inače, Nacionalni muzej moderne umjetnosti u prisilnoj je hibernaciji zbog cjelovite obnove Vranyczanyjeve palače u Zagrebu jer je zgrada oštećena u potresu. Stoga je umjetnička zbirka u čestim gostovanjima, a ove godine planirani su različiti postavi u Križevcima, Labinu, Rijeci, Šibeniku i Dubrovniku, kao i u u Muzeju suvremene umjetnosti u Bukureštu.
– Čestitam Nacionalnom muzeju moderne umjetnosti koji je u suradnji s Muzejom grada Splita predstavio više od 30 djela likovnih velikana hrvatske moderne. Preporučujem svim Splićanima i posjetiteljima grada da svakako vide ovu lijepu izložbu. Čestitke i Školskoj knjizi i HAZU-u na proširenoj znanstvenoj knjižnici u palači Milesi, zgradi HAZU-a u samom središtu grada ispred koje se nalazi i Meštrovićev spomenik Maruliću. Imamo prigodu naznačiti sve ono što je dio naše kulturne politike, a to je čitanje, to je hrvatska kultura, hrvatska baština, hrvatski identitet – zaključio je premijer Andrej Plenković.