Zaljubljenica u modu i odijevanje, Ivana Mrčela, u zagrebačkoj Galeriji "Bernardo Bernardi" otvorila je izložbu, tekstilnu prostornu instalaciju "Šavovi" "nacrtanu" šivaćim strojem. Posvetila ju je radnicama hrvatske uglavnom propale tekstilne industrije, ženama koje su držale taj sektor skrivene iza zidova tvorničkih hala. Njihove uvećane likove spojene šavovima šivaće mašine dovodi u prvi plan pričajući priču o slojevima jednog prošlog vremena i tim ženama daje novu vidljivost.
- Inspirirala sam se fotografijama iz tekstilnih tvornica na području Hrvatske (Dalmatinka, Vesna, Čateks, Nada Dimić, Kamensko...). Nisam se zamarala vremenom kada su fotografije nastale, bitno mi je bilo izdvojiti ženske likove sa svih pronađenih fotografija i napraviti rad koristeći se sredstvima koje su one svaki dan koristile na svom radnom mjestu. Pomoću tkanine, konca i šivaće mašine "crtam" njihove cijele figure. Sve je u crno-bijeloj priči - poput starih fotografija. Figure su uvećane, svaka je visoka oko 2,30 metara i poput silueta postavljene su u galerijskom prostoru. Svaka figura stoji zasebno i priča svoju priču. Izvitoperenost svake figure govori o surovim uvjetima tog posla. One su sada gotov tekstilni proizvod postavljen u "izlog" s pripadajućom etiketom sa svojim imenom - kaže Ivana Mrčela koja je ideju za ovaj rad dobila čitajući knjigu Ivane Biočine "Proizvedeno u Hrvatskoj" koja se bavi istraživanjem socijalne i ekonomske povijesti tekstilne industrije u Hrvatskoj.
- Nakon toga slijedilo je istraživanje tematike iz različitih izvora. Od fotografija iz tvornica, priča radnica, izložbi posvećenih tekstilnim tvornicama, participativno kulturno-umjetničkih projekata koji su se bavili problematikom u tekstilnoj industriji. Posebno me dirnuo film iz 1966. Kreše Golika "Od 3 do 22" koji je dokumentarni prikaz života radnice u tekstilnoj tvornici Pobjeda - pojašnjava Mrčela. Rođena Čakovčanka vlasnica je dviju diploma, ALU, gdje je diplomirala u klasi Svjetlana Junakovića, i Tekstilno-tehnološkog fakulteta na kojem i radi. Njezina izložba ostaje otvorena do 3. lipnja.