On je mlad i uspješan, uzdanica svoje obitelji, ponos oca i majke, uzor sestrama, učitelj pred kojim je obećavajuća karijera i ugodan život. No on je homoseksualac koji to mora i te kako dobro skrivati jer njegove su “sklonosti” zakonom zabranjene te ne tako davne 1929. godine. Ona je njegova petnaestogodišnja sestra, trudna, nakon prvog i jedinog seksualnog iskustva. Tek je nekoliko tjedana dijeli od 16. rođendana kada bi se mogla legalno udati i ozakoniti svoju “sramotu”. Ovako je prepuštena na milost roditelja koji je odlučuju zatvoriti u instituciju koja će joj, kada rodi, oduzeti dijete. Njen brat ipak nudi spas: odselit će se u malo mjesto, on će raditi u novoj školi i svim reći da su novooženjeni par s prinovom na putu.
Ovo je zapravo priča u priči jer oko nje je ispletena priča o bratu i sestri koji 2011. godine nasljeđuju bakinu kuću i odlučuju se u nju useliti zajedno. I ovaj je brat homoseksualac, a sestra ostane trudna s njegovim dečkom. Sve to tek su obrisi kriminalističkog romana “Djetetovo dijete” Barbare Vine (Mozaik knjiga, urednik Zoran Maljković, prijevod Ozren Doležal, 99 kuna), a o kakvom se štivu zapravo radi, otkriva činjenica da je to jedan od pseudonima pod kojima piše (za mnoge) kraljica ovog žanra – Ruth Rendell.
Kao i uvijek, iza krimića skriva se precizna analiza društva – kako onog prije 90 godina tako ovog današnjeg i autorica jasno otkriva sve naše predrasude, sve malograđanske norme koje ne služe ničemu osim da ljudima upropaste život i uskrate sreću.
I naravno, ono što je najgore od svega, Ruth Rendell kroz ove dvije priče jasno pokazuje kako su se stvari zapravo malo promijenile i kako je krhka opna naše ovovjeke tolerancije i prihvaćanja onih koji ne misle, ne žive i ne ljube kao mi sami.
Taj je uvid istinska vrijednost ovog romana