Božićni običaji

Trideset božićnih jaslica i običaja u priči o hrvatskom Božiću

Trideset božićnih jaslica i običaja u priči o hrvatskom Božiću
23.12.2010.
u 16:58
”Narodil nam se Kralj nebeski” naslov je izložbe koja u Makedoniji predstavlja trideset božićnih jaslica koje čuva Etnografski muzej u Zagrebu
Pogledaj originalni članak

”Narodil nam se Kralj nebeski” naslov je izložbe koja u Makedoniji predstavlja trideset božićnih jaslica koje čuva Etnografski muzej u Zagrebu. To je prvo gostovanje u Skopju, a uzvrat za prošlogodišnju izložbu makedonskih božićnih običaja održanu u Zagrebu, kaže autor izložbe, etnolog Josip Barlek. Pokazuju se običaji došašća, svetaca sve do Božića, a najveća su vrijednost stare jaslice izrađene potkraj 19. i 20. stoljeća i zagorski Betlehemi iz fundusa EMZ-a.

- Među tim jaslicama ima veoma vrijednih primjera poput onih iz crkve sv. Katarine u Zagorskim Selima (19. stoljeće), do  Betlehema koje je uredila Nada Ječmenica i drugi brojni anonimni autori tijekom 20. stoljeću. Priča o jaslicama ide sve do suvremenih autora, poput istaknutih likovnjaka Ivana Lackovića Croate i Ivice Antolčića, časne Samuele Premužić, Igraca Horvatića, Stjepana Kulfe i brojnih novih autora koji danas pronose duh jaslica. Primjerice, u selu Plemenšćini Zlatko Bunić radi dvadesetak godina božićne jaslice ispunjavajući svoj zavjet. Bio je bolestan, a zavjetovao se da će izrađivati jaslice ako ozdravi. Tako radi već dva desetljeća poštujući tradiciju svojega kraja. Njegove su jaslice doista veliko blago, postao je prtavi majstor kao i njegovi djedovi i bake. To je selo Plemenšćina gdje možete u svakoj kući naći starinski tip jaslica, kaže etnolog Josip Barlek iz zagrebačkoga Etnografskoga muzeja. 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.