Ministarstvo kulture i medija nedavno je objavilo koji će hrvatski nakladnici, časopisi, autori, elektroničke publikacije, knjižničarske djelatnosti te književne manifestacije, u sklopu Javnog poziva za predlaganje javnih potreba u kulturi, dobiti novčanu potporu u 2025. godini. Za ove potpore u području knjige i nakladništva izdvojeno je više od 4,2 milijuna eura, što je porast od gotovo 29 posto u odnosu na prošlu godinu kada je izdvojeno nešto više od 3,3 milijuna eura.
Povjerenstvo za dodjeli književnih potpora, u kojemu su sjedili Tomica Bajsić, Mišo Grundler, Boris Perić, Robert Perišić i Darija Žilić, podijelilo je ukupno 315 tisuća eura na 83 autora - njih 22 dobivati će šestomjesečnu potporu, dok će 61 autor dobiti tromjesečnu novčanu potporu.
Između ostalih, šestomjesečnu potporu od 6.000 eura za svoje romane dobili su Sandra Antolić koja piše roman "Dal se sjetiš nekad mene", Ludwig Bauer sa "Školom za mlade galebove", Magdalena Blažević i njezina "Vučja kuća", Jasen Boko i njegov putopis "Od Mediterana do Rta dobre nade – Put kroz srce Afrike", Jasminka Domaš Nalbantić s romanom "Iznenada drugačije" te Tatjana Gromača Vadanjel s "Kratkim romanom o majci".
Što se pak izdavačkih kuća tiče, ukupni iznos potpore za 79 nakladnika iznosi preko 2,5 milijuna eura koji će na hrvatsku književnu scenu donijeti minimalno 661 knjigu - 87 knjiga za djecu i mlade, 20 audioknjiga te 164 e-knjige. Najveći dodijeljeni iznos jest 100 tisuća eura, a s njim se može pohvaliti pet izdavača: Audio Store Transionica za projekt "book & zvook", Fraktura i V.B.Z. za objavu trideset knjiga, Hena.com te Naklada Ljevak.
U segmentu časopisa i elektroničkih publikacija, preko 400 tisuća eura podijeljeno je na 32 časopisa te 17 elektroničkih publikacija, no ukoliko iznosu pribrojimo i trogodišnje programe koji su odobreni 2023., dolazimo do brojke od gotovo 600 tisuća eura, pa porast sredstava u odnosu na prošlu godinu iznosi visokih 45 posto. Najveću ovogodišnju potporu od 22 tisuće eura dobio je Hrvatski filmski savez za projekt Hrvatskog filmskog ljetopisa, dok je tu i portal o knjigama, Moderna vremena Info, kojemu je dodijenjeno 20 tisuća eura, dok su 15 tisuća eura dobili Centar za knjigu, HAZU-ov Razred za književnost, HRVATSKI CENATR ITI te Udruženje hrvatskih arhitekata. Najmanje 50 posto odobrenih sredstava ovi su dobitnici dužni potošiti na domaće autore.
Od deset prijava književnih programa nijedna nije odbijena, a ukupan iznos sredstava za ove programe iznosi 101 tisuću eura. Najveći iznos od 15 tisuća eura dobila je trgovina Castropola iz Pule za nadolazeće aktivnosti u klubu-knjižari Giardini 2 u 2025. godini, a tu su zatim Ibis grafika sa 14 tisuća eura te Fraktura i Znanje s dodijeljenih 13 tisuća eura.
Što se tiče književnih manifestacija, iznos od 550 tisuća eura podijeljen je na 71 manifestaciju u nadolazećoj godini. Najviše sredstava dobila je Udruga Sanjam knjige u Istri za istoimeni književni festival te za Festival dječje knjige Monte Librić, dok su 25 tisuća eura dobili V.B.Z. za Međunarodni književni festival Vrisak te Fraktura za 13. izdanje Festivala svjetske književnosti.