U Požegi

U franjevačkom samostanu izložene knjige i dvije inkunabule

Foto: Dušan Mirković/PIXSELL
Fra Vatroslav Frkin, izložba, samostan, Požega
Foto: Dušan Mirković/PIXSELL
franjevački samostan,izložba knjiga (1)
Foto: Dušan Mirković/PIXSELL
franjevački samostan,izložba knjiga (1)
Foto: Dušan Mirković/PIXSELL
franjevački samostan,izložba knjiga (1)
Foto: Dušan Mirković/PIXSELL
franjevački samostan,izložba knjiga (1)
22.04.2013.
u 15:38
Predstavljene su knjige požeških franjevaca tiskane u 18. i 19. stoljeću te dvije inkunabule, jedna je Biblija tiskana u Nünbergu 1486. i Propovijedi Bernardina de Bustija tiskana u 1498. u Veneciji
Pogledaj originalni članak

U povodu Dana hrvatske knjige u požeškom franjevačkom samostanu otvorena je izložba knjiga iz njihove knjižnice, nekada najbogatije u Slavoniji pod nazivom „Franjevci – duhovna i intelektualna okosnica požeškog društva. Predstavljene su knjige požeških franjevaca tiskane u 18. i 19. stoljeću te dvije inkunabule. Gvardijan požeškog samostana fra Josip Poleto ukratko je predstavio povijest franjevaca u Požegi koji u njoj rade i djeluju od 1285.godine.

– Za široku razgranatu djelatnost braće franjevaca bilo je potrebno kontinuirano pratiti razvoj teologije, filozofije, zdravstva, ekonomije, školstva i mnogih drugih područja znanja, a za sve to su bile potrebne knjige, udžbenici i časopisi – kazao je fra Poleto dodajući da je osobiti porast knjiga u samostanskoj knjižnici zabilježen između 1712. i 1783.godine kada je u samostanu djelovao studij filozofije. Krajem 18. stoljeća knjižnica je brojala oko pet tisuća knjiga. Danas je ona zaštićeno kulturno dobro i prva knjižnica unutar Hrvatske franjevačke provincije sv. Ćirila i Metoda u kojoj je započeta kataloška obrada knjiga u integriranom knjižničnom sustavu Crolist koju radi knjižničarka Dijana Klarić. To se moglo postići, kako je kazao gvardijan, zahvaljujući pomoći Grada Požege i gradonačelnika koji su uz to pomogli i uređenju prostora knjižnice.

Knjižničarka Dijana Klarić, ujedno autorica izložbe, ukratko je predstavila knjiško blago knjižnice koja ima starih i rijetkih knjiga oko četiri tisuće. Poseban dio toga fonda je zbirka od oko 700 knjiga hrvatskih rijetkih knjiga tiskanih do 1850. godine. Među njima su i knjige požeških franjevaca: Josipa Paviševića, Kaje Adžića, Grgura Čevapovića, Josipa Kovačevića, Jeronima Lipovčića, Šimuna Mecića, Antuna Papušljića, Franje Sebastijanovića i dr. O inkunabulama požeške franjevačke knjižnice govorio je fra Vatroslav Frkin, knjižničar i arhivar. Biblija koja je tiskana 1486. u Nünbergu ima četiri sveska, a njezin treći svezak u Hrvatskoj se samo nalazi u Požegi. Druga inkunabula su Propovijedi Bernardina de Bustija tiskane 1498. u Veneciji. One su jedinstvene i po tome što su u tiskane stranice dodane rukom ukrašene ilustracije.

Izložbu je otvorio fra Željko Železnik, provincijal Hrvatske franjevačke provincije sv. Ćirila i Metoda.

– Iako su se knjige u to vrijeme teško nabavljale, franjevci su tome posvećivali posebnu pozornost. Zato ova knjižnica danas krije veliko kulturno blago grada. Želja nam je da knjižnice budu otvorene javnosti pa smo krenuli u jedan suvremeniji način njihovog prikazivanja. Ova knjižnica i knjige pričaju nam o sebi, o onima koji su ih nabavljali i koristili, o onima koji su uložili truda se ta knjiga napravi i mnogo toga možemo saznati iz svake ove knjige koja je danas pred našim očima – rekao je fra Železnik i zahvalio svima koji su omogućili postavljanje ove izložbe.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.