Zlatko Vitez ponovno na sceni. Zaigrat će u praizvedbi nogometnog kabarea "U Plavom podrumu" Nina Škrabe 19. ožujka u Histrionskom domu otvarajući 8. Gumbekove dane. Predstavu režira Želimir Mesarić, a u njoj sudjeluju i Ivica Pucar, Pero Juričić, Tara Rosandić, Marija Borić, Ana Majhenić, Luka Bulović i Zvonimir Presečki.
Vraćate se glumi u "U Plavom podrumu". Je li to potvrda poslovice da nije teško žabu u vodu natjerati?
Iako me u kazališnim predstavama nije bilo gotovo pet godina, Nino Škrabe zainatio se da me vrati u hrvatsko glumište napisavši za mene ulogu primjerenu mojim godinama i boleštinama. Tako će kazališna publika opet moći gledati glumca Viteza kojega su pisac Škrabe i redatelj Mesarić "začarali", kako vi rekoste, u žabu: opet skakućem, kreveljim se, pijem vodu umjesto histriončeka, baš kao pravi žabac. Često nakon naporne probe pozelenim od bijesa i pitam se: koji me vrag opet natjerao u tu kazališnu "žabokrečinu"?
Hoće li predstava "U plavom podrumu" Nina Škrabe biti hrvatska verzija srpskog filma i TV serije "Montevideo, Bog te video"?
Siguran sam da neće jer među nama nema ničeg zajedničkog ni usporedivog. Mi radimo svoju osamdesetu predstavu, a nemamo ni status ni sredstva gradskog kazališta, a tamo je riječ o filmskoj i televizijskoj produkciji iza koje stoji državna politika i financije. Nisam gledao spomenuti srpski film i seriju, a rijetko gledam i hrvatske filmove (osim ponekad one u kojima sam i ja davno glumio, ha-ha!). A srpske filmove ne gledam jer još uvijek ne mogu zaboraviti slike srpskih tenkova kako kreću razarati Vukovar. No čitam u vašim novinama da su ponovno i srpski glumci masovno krenuli prema Hrvatskoj, poglavito oni koji veličaju četništvo. Prati ih opće oduševljenje naših kazališnih i inih autoriteta. Javno se usprotivio kolega Siniša Ružić. Možete li zamisliti da Vitez u nekoj seriji glumi Antu Pavelića, da u razgovorima za medije veliča ustaštvo, pa onda bude pozvan u Beograd na BITEF?!
Otvarate li ovom predstavom ponovno temu o imenu nogometnog kluba Dinamo?
Ta je tema odavno apsolvirana i nije tema kojom bi se trebala baviti kazališna predstava. "U Plavom podrumu" je kabaretska predstava i njenom praizvedbom 19. ožujka otvaramo osmi međunarodni festival kabareta Gumbekovi dani. Predstava je posvećena "najvažnijoj sporednoj stvari na svijetu" – nogometu. Uz pratnju glazbe, plesa i pjesme interpretira se nogometna i ina povijest Zagreba, Hrvatske, Europe i svijeta, od godine 1930. do 1946., od pobjede reprezentacije Zagreba nad Madridom i neodlaska hrvatskih nogometaša na Svjetsko prvenstvo u Urugvaj (zbog ubojstva Stjepana Radića) do boljševičkog zatiranja tradicije najznačajnijih zagrebačkih nogometnih klubova te osnivanja "Dinama". Eto, bit će i "Dinama"!
Koliko današnje generacije znaju o nogometašu kakav je bio Ico Hitrec?
Ico Hitrec je legenda zagrebačkog nogometa. Kao ljubitelj nogometa često sam slušao o njegovim velikim igrama i golovima. No Hitrec je lijepo i pjevao, svirao je gitaru. Za vrijeme Drugoga svjetskog rata zajedno s braćom Dolinar pomagao je u spašavanju Židova, Srba i Roma. Nakon završetka rata spasio je i mnogo hrvatskih vojnika, jer su njegov osmijeh i ime otvarali sva vrata i rušili zidove ideologija. Godinama sam se dogovarao s Ninom Škrabom da o Iceku, kako su ga od milja zvali navijači, napiše kazališni komad. Bio bih presretan da gledajući našu predstavu današnje generacije više saznaju o Ici Hitrecu i o njegovu vremenu.
Nekada ste bili u upravi maksimirskog kluba. Idete li danas na njegove utakmice?
Da, bio sam predsjednik Skupštine NK Croatije u vrijeme kad je postigla sjajne uspjehe na međunarodnom planu i kad je naša momčad bila okosnica hrvatske reprezentacije koja je osvojila treće mjesto na Svjetskom prvenstvu u Francuskoj 1998. godine. Rado se sjećam tog razdoblja svog života i sjajne atmosfere koja je vladala i u klubu i u gledalištu. Nikad neću zaboraviti utakmicu s Partizanom koju smo dobili sa 5:0, a cijeli je stadion grmio: "Vukovar, Vukovar!" I sad se naježim kad se toga sjetim. Na stadion više ne odlazim, a nogomet pratim na televizijskim postajama.
Portali su puni tekstova o potpori koju je Ministarstvo kulture dodijelilo Histrionima za monografiju o vašem jubileju?
Drago mi je da za našu monografiju postoji tako velik interes. Bit će to sigurno sjajna izdavačka prezentacija, kako književna tako i likovna. Zahvaljujem Ministarstvu kulture RH, posebice ministrici Andrei Zlatar Violić i Vladimiru Stojsavljeviću koji su prepoznali vrijednost četrdesetgodišnjeg trajanja Glumačke družine Histrion i naš doprinos hrvatskoj kulturi i umjetnosti te su podržali i naš izdavački pothvat.
>> Smije li čovjek koji je glumio Dražu igrati u Dubrovniku?
Da glumiš Pavelića pokazao bi im kao i on u Beogradskom parlamntu kad su mu rekli da će doći "laku noć za Hrvate" i kad su ubili Stjepana Radića, da će on okrenuti ploću..