izbjegavajte

Ako želite dobro spavati, ovo ne biste trebali jesti

Foto: Thinkstock
Spavanje u čarapama
Foto: shutterstock
Foto: Pixabay
Foto: Thinkstock
alkohol i cigarete
Foto: Shutterstock
Gazirana pića
Foto: Thinkstock
Fast food
Foto: Shutterstock
Foto: Thinkstock
Crna čokolada
Foto: screenshot/facebook
spavanje
Foto: Thinkstock
Spavanje
Foto: Thinkstock
Spavanje u čarapama
11.12.2018.
u 15:55
Stručnjaci savjetuju da se tri do četiri sata prije odlaska u krevet alkohol ne konzumira.
Pogledaj originalni članak

Konzumiranje obilnijih obroka ujutro i oko podneva, a manje obilnih i kaloričnih tijekom poslijepodneva i osobito navečer dobar su prvi korak prema okrepljujućem snu, kažu stručnjaci te savjetuju izbacivanje iz večernjeg jelovnika sljedećih namirnica:

Kofein

Kofein blokira adenozin i zaustavlja impuls koji nas navodi na spavanje. Usto pomaže pri protoku dopamina. Dave Gibson, stručnjak za spavanje i utemeljitelj Sleep Sitea kaže da bi trebalo ograničiti dnevni unos kofeina u organizam. Savjetuje da da se kofein ne konzumira nakon ručka te preporučuje maksimalno dvije šalice kave dnevno. 

Crveno meso

Želudac treba puno više vremena za probavljanje crvenog mesa. Ono je, smatraju stručnjaci i nutricionisti najgori izbor jela nakon 19 sati. Podsjećaju da će i velika porcija piletine ili svinjetine imati jednako loše posljedice. Bjelančevine se navečer ne moraju u potpunosti izbjegavati, samo treba pripaziti da se jede krto meso u malim količinama, poput purećih prsa, a dobra je zamjena i šalica jogurta. Probavljanje obroka koji sadrži crveno meso puno proteina može trajati i 24 sata. 

Alkohol

Nakon dugoga i napornog radnog dana čaša pive trebala bi biti dovoljna ako kanimo dobro spavati. Alkohol, među ostalim, smanjuje REM fazu sna koja je jako bitna za pamćenje. Ovisno o količini ispijenog alkohola, probleme poput smanjene koncentracije i pospanosti možete imati i idući dan.

Stručnjaci savjetuju da se tri do četiri sata prije odlaska u krevet alkohol ne konzumira. 

Gazirana pića

Spadaju u grupu namirnica koje sadrže više kiselina od bilo čega što možemo pronaći u prirodi. Ugljični dioksid u gaziranim pićima povećava pritisak u želucu i rezultira želučanim refluksom. 

Masna hrana 

Sladoled, keksi, hamburgeri i sve namirnice s puno štetnih masnoća na želudac i probavu djeluju poput alkohola ili gaziranih pića. 

Jako začinjena hrana

Uživanje u ljutoj ili jako začinjenoj hrani nakon 19 sati može vas stajati dobrog sna. Usto prezačinjena hrana stvara neki oblik korozije u želucu te često uzrokuje nadutost i probavne smetnje, naročito ako pola sata nakon konzumiranja takve hrane mirujete. 

Čokolada

Osim masnoća čokolada sadrži i kofein kojega ima u kakaovcu te teobromin. Oboje potiču stvaranje želučanog refluksa. Najčešće sadrži i visoku količinu šećera koji djeluje poput energetske bombe i odgađa san. Znanstvenici umjesto nje preporučuju cjelovite žitarice kako bi se povećalo djelovanje triptofana koji sudjeluje u stvaranju takozvanog hormona sreće serotonina i hormona melatonina koji regulira ritam spavanja i budnosti pa je važan za dobar san i raspoloženje. Triptofan sadrže i banane.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

Avatar Asterix
Asterix
16:30 11.12.2018.

Najbolje spavam nakon pola litre vina.

AU
austrougarskigeneral
17:16 11.12.2018.

ne mogu zaspat odmah treba mi 30 minuta...

Avatar HajdukLika
HajdukLika
22:10 12.12.2018.

Mi se Ličani prije počinka napucamo pola, slanine i kapule, pa krknemo pet, šest šljivovica i spavamo k’o topovi! Aaaauuhhhhhhh!