Male ogrebotine ili posjekotine mogu se lako inficirati, posebice za vrijeme ljetnih odmora kada zbog temperature bakterija lakše napreduje.
Med se stoljećima koristi za liječenje kožnih rana i opeklina, a sve više koristi se i u bolnicama diljem svijeta za saniranje kožnih infekcija. Med ubija bakterije koje mogu prouzročiti infekcije. Šećeri u medu ne ostavljaju previše prostora za molekule vode koje su potrebne bakterijama da prežive.
Foto: Thinkstock
Isto tako, ako nemate meda pri ruci, možete na ranicu posipati šećer da "upije" vodu i na taj način onemogući bakterijama širenje i preživljavanje na rani. Oko rane namažite malo vazelina. Ovaj postupak s medom ili šećerom možete ponavljati više puta na dan.
Za inficirane rane najbolje je med pomiješati sa cimetom i ostaviti da djeluje na oštećenoj koži pola sata. Med će ubrzati zarastanje kože, ali i smanjiti otekline. Med i šećer pomoći će kao "prva pomoć", ali ako je potrebno, zatražite liječničku pomoć.
Med će pomoći i u borbi protiv bubuljica i akni. Nanesite ga na kožu svakodnevno i uskoro ćete primijetiti kako se vaša koža obnavlja, postaje mekša i nježnija, a akne će se povlačiti. Enzimi iz meda u kombinaciji s vodom dubinski će očistiti pore pa tu kombinaciju možete koristiti i za čišćenje kože. Ako u to dodate i smeđi šećer, dobit ćete potpuno prirodni piling za kožu.
>>Ovo je božanska namirnica za zdrav i dug život
>>Jedite med za dug život! Evo koja je razlika između svjetlijeg i tamnijeg