Veliki vodič

Evo što svaka žena mora znati o vaginalnom zdravlju

Foto: AllergoSan
Magistra Anita Frauwallner, stručnjakinja za mikrobiom
Foto: Christian Jungwirth
Magistra Anita Frauwallner, stručnjakinja za mikrobiom
Foto: AllergoSan
Magistra Anita Frauwallner, stručnjakinja za mikrobiom
19.06.2023.
u 15:40
Kada je žensko zdravlje u pitanju, znanost je dokazala važnu ulogu vaginalnih bakterija čija neravnoteža može izazvati prave „potrese“ u ženskom organizmu
Pogledaj originalni članak

Svaka druga žena barem se jednom u životu susretne s vaginalnim tegobama, a kod mnogih su ove upale, nažalost, ponavljajuće. No bez obzira na učestalost, o ovoj se temi i dalje ne govori otvoreno. Zbog stanja poput vaginalnih tegoba, nemogućnosti začeća, simptoma koje prate (peri)menopauzu žene se zbog fizičkih, ali i emocionalnih izazova osjećaju drugačije. Osjećaj srama, straha, neugode ili krivnje, emocionalno zatvaranje, osjećaj samoće i razmišljanja kako se to događa samo nama, uobičajena su pojava. Ženske tegobe često predstavljaju ograničenje za svakodnevicu, kod intimnih odnosa, uživanja u bezbrižnoj trudnoći ili menopauzi, a svoj intimni problem mogu povjeriti eventualno svom liječniku i možda najboljoj prijateljici. Sa svjetskom stručnjakinjom za mikrobiom, magistrom Anitom Frauwallner, vlasnicom Instituta AllergoSan i branda OMNi-BiOTiC® razgovarali smo o ulozi vaginalnih bakterija u zdravlju žene.

Foto: Christian Jungwirth
Magistra Anita Frauwallner, stručnjakinja za mikrobiom

„Optimalan sastav vaginalne flore od velike je važnosti za kvalitetu života i zdravlje žene. Dobre bakterije podrška su ženskom zdravlju kroz sva njezina životna razdoblja, od početka do kraja života. Milijarde različitih korisnih laktobacila u vagini osiguravaju pH vrijednost koja onemogućuje razmnožavanje štetnih bakterija i gljivica te tako štite od infekcija“, objašnjava magistra Frauwallner i objašnjava kako je 1991. godine kada je osnovala Institut Allergosan u Austriji bilo objavljeno 19 studija o mikrobiomu, a danas se objavljuje više od 40.000 znanstvenih istraživanja godišnje. Kada je žensko zdravlje u pitanju, znanost je dokazala važnu ulogu vaginalnih bakterija čija neravnoteža može izazvati prave „potrese“ u ženskom organizmu.

Znakovi da treba napraviti nešto za sebe

U vrtlogu stresa i postizanja ravnoteže između različitih životnih uloga, žene su pod teškim pritiskom. Ovi utjecaji izvana, ali i oni iznutra, poput hormonalnog statusa, često mogu ugroziti žensko najnježnije područje – vaginalno zdravlje. „Mnoge žene prolaze kroz začarani krug pada imuniteta zbog stresa, nakon kojeg slijedi kura antibiotika koji uništi štetne bakterije, ali i one najvažnije laktobacile. Tada se mijenja pH vrijednost rodnice i otvara se put štetnim bakterijama i gljivicama, poput Escherichie coli, Gardnerelle vaginalis i Candide albicans. Ovi nepoželjni gosti često „donesu kao poklon“ vaginalni svrbež, iscjedak neugodnog mirisa, peckanje, urinarne upale, osjećaj težine u trbuhu te bolne spolne odnose“, objasnila je magistra Frauwallner te je dodala da  i pretjerana higijena, upotreba tampona, korištenje hormonalne kontracepcije i razdoblja koja uključuju hormonalne promjene, poput trudnoće i menopauze utječu na žensku vaginalnu floru.

Na narušeno žensko zdravlje, ističe ona, ne treba gledati kao na slabost, već kao znak da treba napraviti nešto za sebe, pozitivnu promjenu, pronaći načine boljeg stress managementa, opuštanja, ali i ženske podrške. Što se tiče prave podrške za ženski organizam i žensko vaginalno zdravlje – tu su, nasreću, dobre bakterije u sinbiotiku OMNi-BiOTiC® FLORA plus+ koji se ističe  po provedenim kliničkim studijama koje su dokazale njegovo djelovanje, a i po njegovoj oralnoj primjeni.

„Oralnom primjenom probiotika može se izbjeći dodatna iritacija već iziritirane vaginalne sluznice. Ovakva jednostavna i higijenska primjena znači da se nikakvi dodatni mikroorganizmi ne mogu prenijeti s ruku na vaginalno područje. Ako se i koriste vaginalete – nema prepreke da unesete dobre bakterije i oralnim putem“, govori magistra Frauwallner. Prednosti sinbiotika OMNi-BiOTiC® FLORA plus+ su i što nema dodatnog iscjetka kao kod korištenja vaginaleta te rublje ostaje čisto, što se mogu nesmetano koristiti za vrijeme menstruacije te ne predstavlja ograničenje kod seksualne aktivnosti.  Može se koristiti za vrijeme trudnoće i tijekom dojenja – (buduće) mame imaju koristi od dobrih bakterija, kao i njihove bebe, a u slučaju ponavljajućih infekcija, može ga piti i ženin partner – laktobacili su važni i za muško zdravlje jer upravo oni dominiraju kvalitetnom spermom.

Foto: AllergoSan

Dobre bakterije za začeće i trudnoću

OMNi-BiOTiC® FLORA plus+  preporučuje se i budućim majkama kod pripreme za začeće, kao i trudnicama kako bi se podržala vaginalna flora i nastanili korisni laktobacili. Od 32. tjedna trudnoće buduća mama bi pak trebala početi koristiti sinbiotik OMNi-BiOTiC® PANDA, jer je znanstveno dokazano da ima pozitivan utjecaj na djetetov budući imunosni sustav. “Znanost pokazuje da vaginalna flora bogata laktobacilima omogućuje deset puta veću šansu za uspješno začeće i porod. Stoga, uključivanje dobrih bakterija u pripremu za začeće, kao i tijekom trudnoće posebno je dobra odluka, pogotovo zbog činjenice da beba naslijedi dobre bakterije od majke“, navodi magistra Frauwallner i dodaje kako u postpartumu, kad se novopečena mama oporavlja, ali i brine o bebi, dobre bakterije su poželjne u svakom smislu – za zaštitu njezina i bebina imuniteta te regeneraciju cijelog organizma.

Osjetljivo razdoblje menopauze

Briga o sebi nužna je tijekom cijelog života jer će žena tako izbjeći mnoge neugodnosti koje se mogu pojaviti tijekom menopauze, kao posebnog osjetljivog razdoblja. „Za ženu ovo može biti posebno osjetljivo razdoblje, s obzirom na to da se uz emocionalne simptome suočava i s vaginalnim tegobama, što može uvelike smanjiti kvalitetu života. U tom slučaju preporučuje se uzimanje dobrih bakterija iz sinbiotika OMNi-BiOTiC® Flora plus+, kojim će se nadomjestiti korisni laktobacili i pružiti prirodna podrška ženskom zdravlju u cjelini“ savjetuje  magistra Frauwallner.

META-CARE® Željezo za sve faze života

Osim OMNi-BiOTiC® Flora plus+ veliku potporu ženskom zdravlju tijekom svih faza života pruža i META-CARE® Željezo koje kombinira biljno željezo iz lista curryja s visoko bioraspoloživim željezovim bisglicinatom, a dodatak vitamina C iz acerole poboljšava apsorpciju željeza u organizmu. Folna kiselina i vitamin B12 daju vrijedan doprinos normalnom stvaranju crvenih krvnih stanica te smanjenju umora i iscrpljenosti, a u ovom dodatku prehrani dolaze u aktivnom obliku stoga imaju bolju bioraspoloživost.

5 savjeta za intimnu njegu u svakodnevnom životu:

1. Izbjegavajte proizvode koji sadrže sintetičke mirise (npr. u ulošcima, vlažnim maramicama, kontracepcijama i slično) – nježna intimna njega i čišćenje mlakom vodom sasvim su dovoljni.

2. Obratite pažnju na vaše donje rublje – ono mora biti prozračno i od čistog pamuka! Štetne gljivice i bakterije vole se naseliti u toplom, vlažnom okruženju sintetičkih tkanina.

3. Podržite svoju vaginalnu floru – osobito nakon uzimanja antibiotika ili u slučaju hormonalnih promjena (npr. izazvanih kontracepcijskim pilulama, trudnoće ili menopauze) – bakterijama mliječne kiseline koje se mogu naseliti i razmnožiti u rodnici. Idealan je oralni unos klinički dokazanih sinbiotika (npr. OMNi-BiOTiC® FLORA plus+) – na taj način može se izbjeći dodatna iritacija već iziritirane vagine.

4. Konzumirajte što manje slatkiša: šećer je hrana za štetne mikroorganizme koja potiče njihovo razmnožavanje u organizmu.

5. Stres i oslabljeni imunosni sustav potiču stvaranje patogena: stoga podržite svoj imunosni sustav, predahnite i opustite se! Kod stanja umora i iscrpljenosti  posegnite za META-CARE® Željezom koje kombinira biljno željezo iz lista curryja s visoko bioraspoloživim željezovim bisglicinatom te ima dodatak vitamina C iz acerole koji poboljšava apsorpciju željeza u organizmu.

Sadržaj donosimo u suradnji s Allergosanom

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr