Istraživači sa Sveučilišta u Hong Kongu otkrili su da ovi “sijedi surferi“ koji često koriste internet za slanje ili primanje e-pošte, kupovinu ili traženje informacija imaju bolje opće blagostanje od onih koji to ne čine, prenosi Daily Mail. Međutim, vijesti nisu tako dobre za osobe mlađe od 50 godina koje uživaju u pregledavanju interneta. Druga istraživanja sugeriraju da kod mlađih osoba korištenje interneta može biti povezano s povećanom anksioznošću, niskim samopouzdanjem, poremećajima prehrane i internetskim uznemiravanjem.
U ovoj studiji tim je analizirao podatke od 87.000 ljudi starijih od 50 godina iz 23 zemlje, koje su pratili u prosjeku šest godina. Sudionici su podijeljeni u četiri skupine, oni koji nikada nisu koristili internet, oni koji su ga koristili rjeđe od jednom tjedno, oni koji su ga koristili tjedno i oni koji su ga koristili svakodnevno. Otkriveno je da su sudionici s većom učestalošću korištenja interneta prijavljivali višu razinu zadovoljstva životom i bolje zdravlje. U Engleskoj je analiza pokazala da su samo oni koji su svakodnevno koristili internet rjeđe prijavljivali simptome depresije u usporedbi s drugim kategorijama.
Sveukupno, osobe starije od 65 godina činile su se kao one koje su imale najveću korist od korištenja interneta, otkrio je tim, posebno one koje nisu bile u braku, koje su se manje bavile fizičkom aktivnošću i imale su manje novca. Istraživači sugeriraju da bi korištenje interneta kod osoba starijih od 50 godina moglo poticati društvenu interakciju i smanjiti osjećaj usamljenosti. Također, internet može omogućiti pristup informacijama i uslugama koje mogu pružiti emocionalnu podršku i medicinske savjete.
Međutim, upozorili su da bi internet mogao biti dvosjekli mač za mentalno zdravlje starijih osoba jer prekomjerno korištenje može utjecati na san, tjelesnu aktivnost i socijalizaciju u stvarnom životu. Redovita uporaba interneta također može povećati izloženost prijevarama i dezinformacijama, dodali su. Pišući u časopisu Nature Human Behaviour, tim je zaključio: “Sve u svemu, naši rezultati pokazuju da korištenje interneta može biti učinkovita strategija za poboljšanje općeg mentalnog zdravlja kod sredovječnih i starijih populacija. “Za ljude u kasnijoj životnoj dobi, koji se često suočavaju s ograničenjem mobilnosti i aktivnosti, internet pruža dragocjenu priliku i alternativu za pristup zdravstvenim informacijama. On također pruža važan kanal za društvene kontakte i internetsku zabavu, što sve zajedno može pozitivno utjecati na njihovo mentalno zdravlje.“
Prethodna studija također je pokazala da “sijedi surferi“ koji ustraju u korištenju interneta imaju dvostruko manji rizik od razvoja demencije u usporedbi s onima koji rijetko koriste internet. Tim sa Sveučilišta New York pratio je više od 18.000 odraslih osoba bez demencije u dobi između 50 i 65 godina do 17 godina. Autorica Virginia Chang izjavila je: “Internetska aktivnost može pomoći u razvoju i održavanju kognitivne rezerve, koja zauzvrat može kompenzirati starenje mozga i smanjiti rizik od demencije.“
Djevojčica (15) tukla majku u 3 ujutro jer joj nije dala na internet: Uzela čašu i pogodila je u glavu!