Davno je dokazano da mediteranski tip prehrane ima brojne benefite, te da između ostalog snižava krvni tlak i smanjuje rizik od moždanog udara, no dijetetičar Chris Mohr koji zagovara dobrobiti uključenih namirnica, ističe i kako ipak imam i jedan veliki problem s mediteranskom prehranom: to što je ekskluzivna i uglavnom usredotočena na par obalnih mediteranskih zemalja; premda ih je na Mediteranu ukupno 22.
- Hrana, okusi i kulture tih zemalja rijetko podrazumijevaju i ovaj omiljeni tip prehrane koji se spominje kao najzdraviji - rekao je, a navodi primjer sjeverne Afrike koja ima duž Sredozemnog mora ima nekoliko zemalja, poput Maroka, Alžira, Tunisa, Libije i Egipta, a isto vrijedi i za bliskoistočne zemlje Tursku, Izrael, Siriju i Libanon.
"Da, postoje neka preklapanja u prehrani ovih kultura, no kod njih se rijetko govori o kombinacijama namirnica, metodama pripreme, okusima i začinima mediteranskoga tipa", kaže Mohr, a s njim se slaže i dijetetičarka Maya Feller iz Brooklyna. "Zapravo ne postoji niti jedna dijeta koja obuhvaća cijelu mediteransku regiju; marokanska su jela npr. puna začina i samo malo podsjećaju na kuhinju s limunom i kaparima poput one u južnoj Italiji."
Mediteranska kuhinja je, dodaje, ono što je zajedničko svim tim kuhinjama: svakodnevni naglasak na povrću, voću, grahu, leći, cjelovitim žitaricama, plodovima mora i maslinovom ulju koje je zdravo za srce.
"Mislim da je najvažnije shvatiti da svaka kultura ima svoja jela koja se kuhaju na drugačiji način, a mogu i izgledati drugačije", kaže nutricionistkinja Shana Spence i savjetuje da, bez obzira gdje živite, mediteransku prehranu prihvatite u cijelosti.
"Ako volite kuhati mediteransku hranu, razmislite o kuharici zemalja sjeverne Afrike ili nekih zemalja Bliskog istoka k isprobajte utjecaje različitih kultura. začina, okusa i metoda pripreme; ispijajući malo talijanskog crnog vina s prilogom od izraelskih zagorenih patlidžana ili sirijske pite i humusa prelivenog maslinovim uljem iz Turske".
A ako vam nedostaje inspiracije, isprobajte ovaj recept za izraelske zagorene patlidžane za koje ćete trebati:
- 2 talijanska ljubičasta patlidžana, po 2 komada
- 4 režnja češnjaka
- sok od 2 limuna
- 2 žličice soli
- 1 šalica tahini paste
- 1/2 šalice ledene vode
- 1 žličicu čilija
- 1 žličicu tostiranih sjemenki sezama
- 1/4 šalicu sjemenki nara
- 2 žlicu ekstra djevičanskog maslinovog ulja
- 1/4 šalicu prženih sjemenki suncokreta
- 1/4 šalicu listova mente
- 1/4 šalicu lišća peršina
1. Vilicom izbušite rupice po cijelom patlidžanu. Pecite ga na jakoj vatri ili u pećnici dok ne pocrni i postane vrlo mekan, oko 20 minuta sa svake strane. Ostavite ga sa strane da se ohladi.
2. U srednjoj zdjeli pomiješajte češnjak, limunov sok i sol. Umiješajte tahini i vodu dok smjesa ne postane glatka.
3. Nakon što se patlidžan ohladi na dodir, prepolovite svaki po dužini. Uzmite vilicu i nježno ostružite meko meso s patlidžana na tanjur za posluživanje. Prelijte solju, tahini umakom, sjemenkama, začinskim biljem i maslinovim uljem, savjetuju nutricionisti za Men's Health.
Vrijeme je da u prehranu dodate sjemenke lana: Prava su supernamirnica