NIJE TEŠKO

Liječnici otkrili 'recept': Želite li si produžiti život, držite se ovih sedam ključnih savjeta

Foto: Shutterstock
Liječnici otkrili 'recept': Želite li si produžiti život, držite se ovih sedam ključnih savjeta
25.09.2024.
u 08:00
Razmišljanje o starenju i neizbježnoj smrtnosti može biti prilično zastrašujuće, no srećom, medicinski stručnjaci imaju čitav niz savjeta koji će vam pomoći da živite kvalitetnije
Pogledaj originalni članak

Bilo bi sjajno kad bismo imali recept koji bi nam omogućio da uvijek budemo zdravi i da produljimo svoj životni vijek, zar ne? E pa, liječnici tvrde kako takav recept zaista postoji! Konkretno, otkrili su sedam stvari koje bi voljeli da ih čine njihovi pacijenti, kako bi živjeli duže i sretnije. One su vrlo jednostavne i možete ih početi činiti već danas, piše LADBible.

U životu svakog odraslog čovjeka postoji trenutak, obično oko 25. godine života, kada se završava razvoj prefrontalnog korteksa mozga, ili nakon prve sijede vlasi, kada shvati da je stiglo vrijeme za donošenje zdravijih odluka. Prošlo je vrijeme kada ste s prijateljima provodili vikende ispunjene opijanjem i prejedanjem. Umjesto toga, stiglo je doba kada morate početi brinuti o svom tijelu.

Razmišljanje o starenju i neizbježnoj smrtnosti može biti prilično zastrašujuće, no srećom, medicinski stručnjaci imaju čitav niz savjeta koji će vam pomoći da živite kvalitetnije. Oni su jednostavni i ne podrazumijevaju trošenje bogatstva. U nastavku je sedam naputaka koji će vam poboljšati kvalitetu života.

GALERIJA: Turisti otkrili europske gradove u koje se ne isplati vraćati: Spomenuli i jedan hrvatski

Foto: shutterstock
Foto: shutterstock
Foto: shutterstock
Foto: MANUEL SILVESTRI/REUTERS/PIXSELL
Venecija
Foto: shutterstock
Foto: shutterstock
Foto: shutterstock
Foto: shutterstock
Foto: shutterstock
Foto: Arno Burgi/DPA/Pixsell
Ilustracija
Foto: shutterstock
Foto: shutterstock
Foto: shutterstock

Budite aktivni: Održavanje pokretljivosti ključni je dio brige za zdravlje. Nažalost, moderno društvo prilagođeno je sjedilačkom načinu života. Ako svoj radni dan provodite za stolom, vi to najbolje znate. Prema istraživanjima Instituta za istraživanje srca, sjedilački način života povećava rizik od razvoja dijabetesa, kardiovaskularnih bolesti i visokog krvnog tlaka. To ne znači da trebate posvetiti cijeli život odlasku u teretanu ili trčanju maratona jer već i jednostavne promjene poput hodanja i istezanja mogu učiniti razliku.

Budite društveni: Usamljenost je velik problem u današnjem društvu, osobito među starijim generacijama. Neka istraživanja su pokazala da druženje s drugim ljudima utječe na zdravlje mozga, dok liječnici tvrde da starije osobe trebaju težiti barem jednoj pozitivnoj društvenoj interakciji svaki dan. Ovaj savjet može biti koristan i za mlađe generacije, kao podsjetnik da prestanu sve vrijeme provoditi na društvenim mrežama i da se sastanu s prijateljima uživo.

VEZANI ČLANCI:

Koristite svoj mozak: Svi koji su bili djeca tijekom vladavine Nintendo DS-a sjećaju se igre 'Dr Kawashima's Brain Training' – i to s dobrim razlogom. Istraživanja pokazuju da su aktivnosti koje stimuliraju mozak važan način zaštite od kognitivnog propadanja. Iako društvo za Alzheimerovu bolest napominje da trenutno ne postoji jaka povezanost između vježbanja mozga i smanjenja rizika od demencije, mentalna stimulacija nikada nije loša ideja. Morate vježbati svoj um svaki dan kako biste ostali oštri, kažu liječnici.

Zdravo se hranite: Nitko od nas nije imun slatkiše i brzu hranu, no kako starimo, važno je jesti zdraviju hranu. To ne znači da se morate zauvijek oprostiti od pizze i čokolade, ali uživanje u njima s mjerom, kao dio raznolike prehrane, pravi je put. Teško je promijeniti prehranu preko noći, pa liječnici preporučuju promjenu jednog po jednog aspekta prehrane, s ciljem srednjoročnog eliminiranja štetne hrane.

Provodite vrijeme na otvorenom: Izraz 'izađi van i dotakni travu' danas je uvreda za ljude koji su stalno online, ali spomenuta izreka itekako ima smisla. Prema istraživanju Sveučilišta u Kaliforniji, boravak u prirodi može poboljšati naše mentalno blagostanje, kao i povećati razinu vitamina D, nečega što mnogim ljudima danas nedostaje. Samo ne zaboravite ponijeti kremu za sunčanje.

Izbjegavajte stres: Ovo je mnogo lakše reći nego učiniti, ali upravljanje razinama stresa je ključno kako starimo. Kronični stres može utjecati na svaki dio tijela, od srca do mentalnog zdravlja i probavnih problema. Također, povećava rizik od moždanih udara. Stoga je važno odvojiti vrijeme za aktivnosti koje nam donose radost i opuštanje.

Odlazite na redovite liječničke preglede: U žurbi svakodnevnog života često zanemarujemo jednostavne stvari, poput zakazivanja pregleda kod liječnika opće prakse ili testiranja vida. Međutim, to je posebno važno kako starimo. Prevencija je ključna, kao i rano otkrivanje bolesti, a to je moguće samo uz redovne odlaske liječniku.

Vrijeme je da u prehranu dodate sjemenke lana: Prava su supernamirnica

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.