Da bi se proizveo jedan kilogram ovoga začina, treba ubrati od 80000 do 150000 cvjetova. Upravo je to razlog zašto je šafran najskuplji začin na svijetu. Najveći proizvođač je Iran, a slijede Francuska, Španjolska, Maroko, Grčka i Turska. Šafran je omiljen začin u azijskoj i mediteranskoj kuhinji, a u Indiji je neizostavan sastojak u pripremi začinske mješavine curryja.
Koristio se još u Mezopotamiji prije 5000 godina, a spominjan je i u Bibliji. Šafran je simbol mudrosti te materijalnog i duhovnog bogatstva.
U svakom cvijetu šafrana nalaze se tri žute trakice koje su na samim vrhovima intenzivno crvene boje. Te vrhove možemo nazvati šafranom koji je iznimno cijenjen u vrhunskoj gastronomji. Zasigurno ste čuli za risotto alla milanese, španjolsku paellu valencianu i francusku riblju juhu bouillabaisse, a znate li da ta popularna jela povezuje upravo šafran koji se dodaje i zbog boje i okusa. Bez obzira na to pripremate li jelo s morskim plodovima, piletinom, juhu od luka ili krumpira, šafran je savršen dodatak. Malo je začina tako široke upotrebe – izvrsno oplemenjuje razne umake s tjesteninom, povrće kao što je luk, tikvica, cvjetača i brokula, plodove mora, ali i kobasice i pancetu. Osim u umake, šafran se može dodati i u vodu za kuhanje tjestenine te pri pirjanju riže. Ako vam je dosadila klasična priprema ribe i mesa, dodajte nekoliko čarobnih niti šafrana, a posebno je dobra kombinacija šafrana i mesa divljači. Za pripremu ukusnih ribljih obroka savjetuje se koristiti šafran otopljen u temeljcu ili vinu u kojem se priprema riba. Šafran daje neodoljivu boju i okus slatkim kremama, slasticama poput rožate i pana cotte, a lijepom bojom mame i kruh i peciva sa šafranom.
Šafran se koristi u mnogim kuhinjama svijeta, a posebno se ističe Indija gdje se basmati smeđa riža priprema tako da se riža dodaje na pirjani luk, začinjava solju, mljevenim kardamomom i korijandrom, naribanim muškatnim oraščićem i zvjezdanim anisom, zalije se vodom i kuha, a boju i završni okus daje joj šafran. Po želji se može posuti nasjeckanim bademima, grožđicama ili sjemenkama nara. Ovaj se začin u Indiji koristi i u priremi slatkih jela kao što su mliječni rižini rezanci, pudinzi i kreme, kolači i kruh, a osvježavajući lassi jogurt sa šafranom iznimno je popularno piće. Ako vas zanima koja je razlika između šafrana u prahu i onog u nitima, znajte da začin u prahu lakše gubi aromu. Šafran u nitima držite u hermetički zatvorenim staklenkama na hladnome i tamnome mjestu.
Pa meni se cini da je samo na prvoj gore slici safran.Ovo ispod je safranika susena....