Koliko dugo već sjedite ispred ekrana i klikćete po internetskim stranicama? Koliko vremena dnevno provodite tako? Vrijeme je da počnete razmišljati o tome. Dugotrajno sjedenje za stolom može dovesti do nove moderne bolesti koju su znanstvenici nazvali "mišićna neaktivnost".
Naime, ako puno vremena provodite sjedeći, to može dovesti do nakupljanja tvari u vašoj krvi koje su iznimno štetne za zdravlje. A samo vježbanje vam neće pomoći da se tog riješite, kao što ste dosad mislili. Posjet teretani jednom dnevno neće vam ukloniti sve poteškoće koje nastaju zbog sati i sati koje provodite sjedeći.
Kako da promijenite nešto? Pokušajte za početak što više puta tijekom radnog vremena (ako na poslu uglavnom sjedite, naravno) "protegnuti noge". Prošećite do pisača, aparata za kavu ili, pak, posjetite kolege koje nisu u istoj prostoriji.
Dugotrajna razdoblja sjedenja, piše u svom istraživanju Elin Ekblom-Bak iz švedske Škole sporta i zdravstvenih znanosti, te nedostatak mišićne aktivnosti usko su povezani s pretilosti, bolestima srca, rakom i dijabetesom.
- Važno je napraviti stanku od barem pet minuta svakih 45 minuta. Nemojte kolegi slati elektroničku poštu, prošetajte do njegova radnog stola i recite mu što želite - upozorava Ekblom-Bak.
Ako vas šef ili šefica opomenu da prečesto ustajete od stola, možete se uvijek prošetati do pisača u susjednoj sobi i dati im na uvid članak. I nadati se da imaju smisla za humor.
Od dugotrajnog sjedenja stradaju mišići, prošećite po uredu
FOTO Ukrajinci objavili fotografije 'Orešnika', pogledajte kako izgleda raketa koja uništava sve pred sobom
Rusija je raketu nazvala Orešnik (Lješnjak) i tvrdila da je nemoguće presresti je protuzračnim sustavima. Ukrajina je izjavila da je oružje dostiglo brzinu veću od 13.000 km/h (8.000 mph) na putu prema Dnjipru u četvrtak
Desničarski vođa šokirao NATO, ultranacionalist vodi na izborima u Rumunjskoj: 'Ne može se isključiti mogućnost ruskog uplitanja'
Predsjednik u Rumunjskoj ima mandat od pet godina i značajne ovlasti u područjima poput nacionalne sigurnosti, vanjske politike i imenovanja u pravosuđu, u zemlji koja je članica Europske unije i NATO-a
Rotim u četvrtak podnio ostavku i na mjesto dekana
Krešimir Rotim među osumnjičenima je u aferi mikroskopi zbog sumnji u preplaćene medicinske uređaje, zajedno s donedavnim ministrom zdravstva Vilijem Berošem i poduzetnikom Sašom Pozderom.
Što smo naučili iz razvoda poznatog holivudskog para?
Devet posto Hrvata to čini svaki tjedan, 47 posto barem jednom mjesečno, a češće to rade oni s višim prihodima