LAKU NOĆ

Ovim mitovima o spavanju ne vjerujte niti u snu

Foto: Getty Images
Foto: Getty Images
Foto: Getty Images
Foto: Getty Images
Foto: Getty Images
Foto: Getty Images
Foto: Getty Images
Foto: Getty Images
Foto: Getty Images
Foto: Getty Images
Foto: Getty Images
16.04.2019.
u 21:40
U snu provodimo čak trećinu naših života pa je važno izbjeći nezdrave i pogrešne navike spavanja. Iako svatko od nas ima svoje rituale prije spavanja, važno je izbjeći one koji nam doista više štete nego pomažu.
Pogledaj originalni članak

U snu provodimo čak trećinu naših života pa je važno izbjeći nezdrave i pogrešne navike spavanja. Iako svatko od nas ima svoje rituale prije spavanja, važno je eliminirati one koji nam doista više štete nego pomažu.

1. Odrasloj osobi je dovoljno pet sati sna

Prema statistici Svjetskog dana spavanja, deprivacija sna ugrožava zdravlje 45% svjetske populacije. Spavanje pet sati dnevno ili manje, dosljedno povećava rizik od kardiovaskularnih bolesti i rane smrtnosti. Najzdravije je spavati između sedam i devet sati.

2. Zdravo je zaspati 'bilo gdje, bilo kada'

Sposobnost da možete zaspati u bilo kojem trenutku, recimo tijekom puta avionom ili pod pauzom, znak je da je vaše tijelo toliko iscrpljeno da će, kad god za to dođe trenutak, početi vraćati svoj dug za spavanje.

3. Mozak i tijelo se mogu prilagoditi manjku sna 

Tijelo prolazi kroz četiri različite faze sna kako bi se u potpunosti obnovilo. Dublji stupnjevi sna su vrlo važni za stvaranje neurona, popravak mišića i obnavljanje imunološkog sustava.

4. Hrkanje je bezopasno

Glasno i bučno hrkanje prekidano pauzama u disanju označava apneju, opasan poremećaj spavanja. Oboljeli prestaju disati u snu na neko vrijemo i to više puta tijekom noći. Neki od simptoma su konstantan umor, razdražljivost, poremećaji s koncentracijom, kao i glavobolja.

5. Alkohol pomaže da lakše zaspimo

Osoba koja je prije sna konzumirala alkohol teško dolazi u dublje stadije sna te se samim time ne može probuditi u potpunosti obnovljena.

6. Ležanje u krevetu će nam pomoći da zaspemo

Ako ne možemo zaspati u roku od 15 minuta nakon lijeganja u krevet potrebno je malo ustati i prošetati. Što dulje ostajemo u krevetu kasnije ćemo ga više povezivati s nesanicom.

7. Nije važno u koje doba dana spavamo

Redovit raspored spavanja kontrolira biološki sat, a samim time i hormone, tjelesnu temperaturu, prehranu i probavu. Studije o radnicima koji rade u smjenama pokazuju da su izloženiji bolestima srca, čirevima, depresiji, pretilosti kao i većoj stopi nesreća na radnom mjestu.

8. Gledanje televizije prije spavanja opušta

I televizor i računalo emitiraju svijetlo plavo svjetlo koje utječe na oslobađanje hormona sna melatonina pa je samim time potrebno više vremena za zaspati.

9. 'Snoozanje' alarma je dobar trik za duže spavanje

Produživanjem sna mozak se ponovno vraća u novi REM ciklus, a kada se jednom konačno odlučimo ustati tijelo će biti omamljeno i iscrpljeno.

10. Pamćenje snova je znak kvalitetnog sna

Studija je pokazala da ljudi koji pamte snove se bude dva puta češće tijekom noći te su osjetljiviji na zvukove, što u snu, što u javi.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.