Sok od kiselih krastavaca. Pečena jaja. Aspirin. Ako ste ljubitelj zabave, vjerojatno ste već isprobali sve moguće metode za liječenje mamurluka. Međutim, prema istraživanju, pravi lijek mogao bi biti u vašem hladnjaku ili na stolu u kuhinji, a to je - voće. Nutricionistica, dr. Rhonda Patrick, citirala je studije koje pokazuju da fruktoza, šećer prirodno prisutan u voću, može gotovo prepoloviti vrijeme potrebno tijelu da se oslobodi alkohola, piše Daily Mail.
U svom nedavnom podcastu, istaknula je da konzumiranje voća poput grožđa, lubenice i banana prije izlaska može smanjiti razinu alkohola u krvi i tako ublažiti mamurluk sljedećeg dana. Teoretski, jedenje voća jutro nakon može ubrzati proces oporavka, pomažući nadoknadi soli i rehidraciji tijela. No, dr. Patrick upozorava da voćni sok nije jednako dobar kao svježe voće.
Kada se voće cijedi, oslobađaju se šećeri koji se brzo apsorbiraju u krvotok, uzrokujući skok i pad razine šećera u krvi. S druge strane, šećeri u cijelom voću apsorbiraju se sporije, održavajući stabilniju razinu šećera.
Prema istraživanju, konzumacija grama fruktoze po kilogramu tjelesne težine smanjuje vrijeme pijanstva za oko 31%. Na primjer, muškarac težak 79 kg trebao bi unijeti istu količinu fruktoze, što je otprilike ekvivalent pet do šest jabuka. Voće također produžuje vrijeme koje tijelu treba za obradu i eliminaciju alkohola za gotovo 45%, prema izvješću iz 2009. godine. Bobičasto voće i citrusno voće također sadrže antioksidanse koji pomažu funkciji jetre.
Dr. Patrick je rekla: ‘Predlažem li da je fruktoza lijek protiv mamurluka? Ne. Ali ovo je zanimljiv mehanizam kojim hrana, posebno voće, može umanjiti neke štetne učinke alkohola. Važno je napomenuti da je fruktoza iz cijelog voća, uz prednosti vlakana i mikronutrijenata, mnogo različita od visoko rafinirane fruktoze iz voćnih sokova’.
GALERIJA: Teško ponosite alkohol? Pomoću ovih trikova lakše ćete 'preživjeti' svaki mamurluk!
U studiji koju je citirala, istraživači su testirali učinak fruktoze na eliminaciju alkohola kod 45 zdravih muškaraca u dobi od 25 do 35 godina. Svi sudionici su umjereni konzumenti alkohola, a za svaki gram alkohola po kilogramu tjelesne težine također su dobili jedan gram fruktoze, iako ne u obliku cijelog voća.
Fruktoza je smanjila vrijeme pijanstva za oko 30,7% i ubrzala eliminaciju alkohola iz krvotoka za oko 44,7%. Alkohol je toksin koji utječe na dijelove mozga zadužene za donošenje odluka, prosuđivanje i koordinaciju. Tijekom metabolizacije alkohola, tijelo proizvodi acetaldehid, koji uzrokuje upalu, dehidraciju i oksidativni stres, što dovodi do simptoma mamurluka kao što su glavobolja, mučnina i umor.
Dr. Patrick je rekla: ‘Konzumiranje malo voća uz obrok prije nego što pijete može pomoći u smanjenju negativnih učinaka alkohola, kao i miješanje alkohola s voćnim sokom koji također sadrži fruktozu’. No, upozorila je na izbor voćnih koktela: ‘Ova poboljšana sposobnost metaboliziranja alkohola može imati svoju cijenu. Konzumiranje alkohola i fruktoze zajedno može pogoršati razinu šećera u krvi i triglicerida u usporedbi s konzumiranjem alkohola ili fruktoze zasebno’.
Druga studija, objavljena u Južnoafričkom časopisu za znanost, testirala je učinke konzumacije koncentrirane fruktoze u vodi prije i nakon obilnog pijenja. Istraživači su zamolili devet volontera da popiju osam pića po izboru u jednom satu, a zatim su im mjerili razinu alkohola u krvi. Tjedan dana kasnije, ponovili su eksperiment, dodajući 100 g fruktoze u vodi 20 minuta nakon konzumacije alkohola, što je skratilo vrijeme potrebno da razina alkohola u krvi padne ispod zakonske granice za oko sat i deset minuta.
Testirajući fruktozu kao prevenciju mamurluka, volonteri su uzeli jedan gram fruktoze po kilogramu tjelesne težine prije konzumacije alkohola. Dodavanje fruktoze značajno je smanjilo razinu alkohola u krvi, što sugerira da bi intervencija fruktozom mogla spriječiti mamurluk.
Volite povremeno popiti 'čašicu'? Kad pijete, pijte džin jer je najzdravije alkoholno piće: