Nekad sirotinjsko poljičko jelo, soparnik se danas smatra pravom delicijom, a u njega ide tek nekoliko namirnica: brašno, sol i voda za tijesto,blitva i luk za nadjev te maslinovo ulje i češnjak za premaz. Mi za vas imamo pravi tradicionalni recept uz koji možete krenuti u nadolazeći vikend. Uživajte!
Za nadjev:
- 2 kg blitve
- maslinovo ulje
- luk (mladi, ako ga ima)
- sol, papar
- češnjak
VEZANI ČLANCI:
Za tijesto:
- glatko brašno
- sol
- mlaka voda
- malo ulja
Priprema: Od brašna, soli, malo ulja i mlake vode umijesite tijesto. Podijelite ga na dva dijela i ostavite da se odmori. Za tijesto se preporučuje da odstoji 10-ak minuta na sobnoj temperaturi jer se lakše razvlači. Kako ne bi došlo do pucanja kore soparnika, dobro je blitvu pripremiti dan prije. Nakon što je operete i uklonite bijeli tvrdi dio, izrežite je na rezance, raširite na stolnjak ili krpu i ostavite preko noći da se osuši. Sutradan u blitvu dodajte maslinovo ulje, mladi luk, sol i papar te dobro promiješate da se arome prožmu.
VEZANI ČLANCI:
Nakon što se tijesto odmorilo, razvaljate ga u kružni oblik. Nakon što razvaljate jedan dio tijesta, na njega obilato rasporedite blitvu do samih rubova. Povrh toga stavite drugi dio razvaljanog tijesta, koji može imati i nešto manji promjer. Zarolajte krajeve soparnika prema unutra i dobro pritisnite tako da blitva ne ispadne van. Namastite soparnik maslinovim uljem i natrljajte češnjakom. U međuvremenu trebate dobro ugrijati krušnu peć. Osim žara veliku ulogu u pripremi soparnika ima i pepeo koji ga štiti od žara i daje posebnu aromu. Ako se koristi klasična pećnica kod kuće, onda je potrebno 20-ak minuta pečenja na 200 stupnjeva. Klasični poljički soparnik reže se na rombove.
Rajčice vam brzo omekšaju nakon kupnje? Evo gdje biste ih trebali pohraniti da ostanu svježe i ukusne:
To nije jednostavno, nego komplicirano više nego da praviš pizu.