S blagdanima se bliži sezona grlobolje, kašljanja, kihanja, hunjavica i prehlada. Nutricionistica Olja Martinić ističe kako još nije kasno i da svoj organizam možemo ojačati. Kako drukčije nego pravilnom prehranom.
– Prije svega u tijelo treba unositi dovoljno tekućine. Ljudi zimi ne piju dovoljno. Pogrešno je uvjerenje, kada zbog niskih temperatura nemamo osjećaj žeđi, da ne trebamo piti. Dakle, pijte mnogo čajeva koji su bogati antioksidansima. To je metvica, žuti čaj, čaj od jasmina... – kaže Olja Martinić. Trebali biste i jesti što više lukovica jer sve imaju antivirusni i antibakterijski učinak ako nisu termički obrađene.
Ipak, ako se nađete blizu kliconoše, teško ćete se uspjeti obraniti hranom. No uz jačanje imunološkog sustava, redovitim provjetravanjem prostorija i pranjem ruku možemo prehladu ili čak gripu učiniti podnošljivijom i blažom.
Ako ipak podlegnemo, i tada je iznimno važno primjereno se hraniti.
– Roditelji bi morali znati kako djecu, kad su prehlađena i imaju visoku temperaturu, ne bi trebalo siliti da jedu. Obično mislimo, kad jedemo, prije će nas proći.
Ali, onoga tko nema želju za hranom i pod visokom je temperaturom nipošto ne treba tjerati da nešto jede. Loše je i konzumirati velike količine prirodnih sokova. Ti sokovi katkad ubrzavaju probavu i onda imamo još jedan, probavni problem. Važno je da obroci budu mali te da je riječ o nemasnoj, lako probavljivoj hrani.
Ja to jednostavno ne mogu vjerovati - da u novinama čitamo da djeca nemaju apetita kad su bolesna. Kao da odrasli imaju apetit dok su bolesni. Ove dvije kao da nikad same nisu bile bolesne!