čuvajte svoje zdravlje

Samo jedan gram soli može činiti razliku između života i smrti: Jeste li vi u opasnosti?

Foto: shutterstock
Samo jedan gram soli može činiti razliku između života i smrti: Jeste li vi u opasnosti?
15.12.2024.
u 12:00
Prema istraživačima, smanjenje unosa soli za samo 1 gram dnevno moglo bi spasiti do 4 milijuna života do 2030. godine.
Pogledaj originalni članak

Prekomjerna konzumacija soli dobro je dokumentirana i povezana s nizom ozbiljnih zdravstvenih problema. Dodavanje puno soli u hranu može povisiti krvni tlak te povećati rizik od kardiovaskularnih bolesti. Ipak, smanjiti unos soli može biti izazovno jer mnogi proizvodi poput kruha, žitarica i gotovih jela već sadrže značajne količine, pište The Sun. Međutim, istraživanja sugeriraju da bi smanjenje dnevnog unosa soli za samo 1 gram moglo imati značajan pozitivan učinak. Povišeni krvni tlak, koji može biti rezultat visokog unosa soli, povećava rizik od srčanih i moždanih udara.

Znanstvenici sa Sveučilišta Queen Mary predlažu da bi smanjenje unosa soli za samo 1 gram dnevno moglo spriječiti do 9 milijuna slučajeva srčanih i moždanih udara do 2030. godine. Njihova studija, objavljena 2022., koristila je podatke iz Kine, zemlje s jednim od najvećih prosječnih dnevnih unosa soli od oko 11 grama, što je dvostruko više od preporuke Svjetske zdravstvene organizacije od 5 grama.

Prema istraživačima, smanjenje unosa soli za samo 1 gram dnevno moglo bi spasiti do 4 milijuna života do 2030. godine. Dodatno, švedska studija ukazuje na to da konzumacija mlijeka, zbog visokog udjela laktoze, može povećati rizik od srčanih problema jer može izazvati štetne upale i oštećenja stanica.

Znanstvenici iz Queen Mary također su razvili model za procjenu utjecaja smanjenja soli na zdravlje u Kini. Zaključili su da postoji jaka povezanost između visokog unosa soli i povišenog krvnog tlaka, što povećava rizik od kardiovaskularnih bolesti.

GALERIJA: Ako želite zdravo srce, ovo su namirnice koje morate uvrstiti u svoju prehranu već danas

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Otkrili su da bi smanjenje unosa soli za 1 gram dnevno moglo smanjiti rizik od ishemijske bolesti srca za 4% te rizik od moždanog udara za 6%. Ako bi se ovo smanjenje održalo do 2030., moglo bi se spriječiti oko 9 milijuna slučajeva kardiovaskularnih bolesti.

Ukoliko bi se smanjenje unosa soli nastavilo još 10 godina, kumulativne koristi mogle bi doseći do 13 milijuna spriječenih kardiovaskularnih događaja do 2040. godine. Prema procjenama, oko 6 milijuna tih slučajeva moglo bi biti kobno, dok bi mnogi rezultirali preranom smrću.

Istraživači su također simulirali učinke većeg smanjenja unosa soli, primjerice za 3,2 grama ili 5 grama dnevno. U tom slučaju, broj spriječenih smrtnih slučajeva mogao bi biti dvostruko veći. Njihova analiza pokazala je rezultate slične onima zabilježenima u zemljama koje su uspješno smanjile unos soli, poput Ujedinjenog Kraljevstva i Finske.

Slični nalazi pojavili su se u istraživanju korejskih znanstvenika koji su otkrili da redovito dodavanje soli u hranu može povećati rizik od fibrilacije atrija za 22%. Fibrilacija atrija je srčano stanje koje uzrokuje nepravilne i ubrzane otkucaje srca. Profesor James Leiper iz Britanske zaklade za srce istaknuo je da ovo istraživanje služi kao važan podsjetnik na štetne učinke prekomjernog unosa soli.

Konzumiranje previše soli može oslabiti imunitet, tvrdi novo istraživanje:

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.