Nije svejedno gdje stoje namirnice

Gdje u hladnjak treba staviti meso, mlijeko ili povrće? Evo što kažu stručnjaci

shutterstock
15.12.2024.
u 13:00

Ispada da svoj hladnjak vjerojatno organizirate na pogrešan način. Stručnjaci iz organizacije Which? otkrili su točno mjesto za svaku namirnicu u vašem hladnjaku, uključujući sirovo meso, ostatke hrane i začine, a i riješili debatu o tome gdje u kuhinji kečap treba stajati

Pravilan raspored namirnica može osigurati da izbjegnete trovanje hranom. “Vaš hladnjak i način na koji ga koristite mogli bi značiti da vam se hrana kvari brže nego što biste željeli,“ kažu iz Which?-a. “No, to nije samo pitanje podešavanja termostata.“ Vjerojatno hranu stavljate u hladnjak gdje god ima mjesta. Međutim, Which? savjetuje da obratite više pažnje na to gdje odlažete određene namirnice. “Bez obzira na to koliko je vaš termostat precizan, temperatura u hladnjaku i dalje će varirati ovisno o polici,“ objašnjavaju. “Najbolje je razmišljati o temperaturi termostata kao prosjeku za hladnjak, jer, općenito govoreći, što je polica viša, temperatura je viša“, prenosi Daily Mail

Na gornjoj biste polici trebali držati suhomesnate proizvode, ostatke hrane, kolače s kremom i ostale namirnice koje nije potrebno termički obrađivati prije konzumacije. Srednja polica je polica idealna za mliječne proizvode, uključujući sir, maslac i jogurt, kao i jaja. Iako mnogi od nas drže mlijeko u vratima hladnjaka, znanstvenici savjetuju da ga premjestite na srednju policu. Dr. Christian Reynolds sa Sveučilišta u Londonu kaže: “Mlijeko je lako pokvarljiva namirnica, pa mjesto i temperatura na kojoj ga čuvate u hladnjaku utječu na njegov rok trajanja. Isto vrijedi i za sir, meso i sve mliječne proizvode. Pravilno skladištenje pruža bolju vrijednost za vaš novac.“

Donja polica namijenjena je sirovom mesu, peradi i morskim plodovima. “Sirovo meso, perad i morski plodovi trebaju biti pohranjeni u zatvorenim posudama kako ne bi došli u dodir s drugim namirnicama ili kapali na njih,“ navode iz Which?. Ladice su predviđene za voće i povrće, ali ne zajedno. “Voće proizvodi etilen, prirodni plin koji može ubrzati prezrijevanje druge svježe hrane ako je ‘zarobljeno’ u zatvorenom prostoru.“ Vrata hladnjaka su najtopliji dio hladnjaka i savršen za majonezu, pesto, umak za salatu i tartar umak.

Which? ističe nekoliko namirnica koje mnogi od nas obično stavljaju u hladnjak, ali su zapravo bolje u kuhinjskom ormariću. “Postoji niz namirnica koje se obično čuvaju u hladnjaku, a mogu brzo izgubiti okus i svježinu zbog toga,“ objašnjavaju. “Neke čak mogu postati potpuno neupotrebljive ako se čuvaju na hladnom.” Savjetuju da kruh, krastavce i rajčice držite u ormariću. Što se tiče kečapa, Which? tvrdi da nije nužno držati ga u hladnjaku. “Osim što sadrži ocat, rajčice su prirodno kisele, što pomaže očuvanju proizvoda na sobnoj temperaturi,“ objašnjavaju. Drugi namirnice koje možete držati u ormariću uključuju senf, ukiseljeno povrće, razne chutneyje i ljute umake.

Kako biste hranu održali svježom što je dulje moguće, Which? preporučuje držanje hladnjaka na temperaturi između 0°C i 5°C. Ako hladnjak postane pretopao, to može omogućiti rast bakterija na vašoj hrani. “Na temperaturama iznad 8°C većina štetnih bakterija brzo raste, to se obično naziva zonom opasnosti za rast mikroba,“ upozoravaju iz Which?. “Što se vaš hladnjak brže spusti unutar raspona od 0°C do 5°C i što dulje ostane u tom rasponu, to će vaša hrana zadržati više hranjivih tvari.“

Ove namirnice prije kuhanja nikada ne biste trebali prati

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije