Problemi sa spavanjem češći su nego što mislimo i puno se ljudi bori da preko noći u komadu odspava osam sati, koliko preporučuju liječnici. Neka istraživanja su pokazala kako, primjerice, jedan od pet stanovnika Velike Britanije ne spava dovoljno. Na loš san može utjecati više faktora, poput buke, zagađenja zraka, stresa i sličnoga. Ako nešto od toga omete vaš san te se probudite, ovih šest stvari nikako nemojte činiti, piše LADBible.
Aktivnosti poticajne za mozak: Stručnjakinja za spavanje Lisa Artis preporučuje da izbjegavate gledanje u telefon ili paljenje televizora ako se probudite prije nego što vam zvoni alarm. Prakticiranje stimulativne aktivnosti, poput provjeravanja e-pošte, pregledavanja društvenih mreža ili gledanja TV serija, može otežati opuštanje i ponovno uspavljivanje. Umjesto toga, odaberite smirujuće aktivnosti poput čitanja knjige.
Izbjegnite zamku drijemanja: Ako se stalno budite usred noći, izbjegavajte drijemanje tijekom dana. Drijemanje može utjecati na vašu potrebu za snom i otežati uspavljivanje noću. Ako stvarno morate drijemati, učinite to prije 15 sati i neka bude kratko, otprilike 20 minuta, savjetuje Lisa Artis.
Ne konzumirajte kofein prije spavanja: Kavu ili čaj popijte bar šest sati prije spavanja. Ne dozvolite da kofein i nikotin pretvore vaš san u nemirno iskustvo. Izbjegavajte stimulanse šest sati prije spavanja i radije birajte umirujuće napitke. Umjesto toga, pripremite šalicu toplog zlatnog mlijeka, tradicionalnog ajurvedskog napitka s kurkumom, đumbirom i toplim mlijekom koji ima umirujuća svojstva.
Izbjegavajte sredstva za spavanje: Iako su ponekad korisne, s tabletama i sličnim medikamentima za spavanje nije dobro pretjerivati. Stručnjaci za san podsjećaju kako su takva sredstva predviđena samo za povremenu upotrebu, prije koje se obavezno valja konzultirati s liječnikom ili nekim drugim zdravstvenim stručnjakom.
Nemojte ostati u krevetu: Iako ovo možda zvuči pomalo ludo, stručnjakinja za spavanje smatra da trebate ustati ako ste budni duže od 20 minuta. Ona tvrdi kako ostajanje u krevetu može stvoriti povezanost između budnosti i vašeg okruženja za spavanje, što može dodatno otežati uspavljivanje u budućnosti.
Nemojte paliti veliko svjetlo: Na kraju, stručnjakinja za san kaže da trebate odoljeti iskušenju da upalite veliko svjetlo u spavaćoj sobi jer bi vas to moglo potpuno razbuditi. Neka svjetlo bude prigušeno, odnosno tek dovoljno snažno da se možete sigurno kretati po sobi.