drijemajte

Sve što trebate znati o tome kada i kako na počinak za svježa jutra

Foto: Shutterstock
Sve što trebate znati o tome kada i kako na počinak za svježa jutra
30.07.2014.
u 13:17
Postoje određene stvari koje možete napraviti za kvalitetniji noćni san – nabavite kvalitetan madrac, zamračite sobu i uključite masažu prije odlaska na spavanje.
Pogledaj originalni članak

Svi smo iskusili kasne noćne (ili jutarnje) odlaske na spavanje zbog neodgodivog završetka obveza ili, pak, zbog zabave.

I obično bismo tada osjetili krivnju zbog toga. No, taj osjećaj je možda pogrešan. Možda niste znali da je najkvalitetniji san onaj koji započne dva sata prije ponoći, kao i dva sata nakon toga.

Stručnjaci kažu da kasniji odlazak na spavanje i kasnije jutarnje buđenje omogućavaju bolje strukturiranje sna od sedam sati. Prema teoriji, ako kasnije zaspite, duboki san će brže nastupiti. S druge strane, REM faza se obično odvija pri kraju noći i pred jutro, pa ako zaspite u dva sata poslije ponoći, a probudite se u pola deset ujutro, vaša REM faza će dulje trajati nego ako ste zaspali u deset navečer.

REM san je važan za funkcioniranje mozga, dok je duboki san važan za tijelo. To znači da su vam potrebne obje faze za optimalnu fizičku i mentalnu funkciju.

Postoje određene stvari koje možete napraviti za kvalitetniji noćni san – nabavite kvalitetan madrac, zamračite sobu i uključite masažu prije odlaska na spavanje. Ako i uz to ne možete odspavati sedam sati, onda se potrudite da odrijemate tijekom dana.

Stručnjaci su utvrdili da kratki drijemež – u trajanju od minimum dvadeset minuta – izoštrava koncentraciju, snižava krvni tlak i poboljšava kognitivne sposobnosti.

>>Provjerite koliko sati sna imaju najuspješniji ljudi

>>Istina ili mit: Čovjeku treba osam sati sna

>>Evo kako ponovno zaspati kad se probudite usred noći

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.