Dasaka za rezanje ima svakakvih, od malih i funkcionalnih do velikih i ukrasnih. Materijal od kojeg su izrađene također je posebno značajan, jer mnogi kuhari izbjegavaju drvene daske za rezanje zbog higijene i sigurnosti hrane. Međutim, sve više istraživanja pokazuje da plastične daske za rezanje mogu ispuštati štetnu mikroplastiku u vašu hranu, piše Best Life.
U nedavno objavljenom videu, stručnjak za kupovinu namirnica i hranu Bobby Parrish objašnjava da je za pripremu sirovog mesa i plodova mora u svojoj kuhinji radije izbjegavao drvene daske za rezanje. Međutim, zatim pokazuje što se može dogoditi kada ljudi koriste plastičnu opciju u nadi da će izbjeći drvenu dasku preplavljenu bakterijama.
@bobbyparrish Here’s why I stopped using plastic cutting boards. Also, never use cooking fats like olive oil or tallow to season your board, they go rancid over time. Also, don’t use mineral oil bc it’s made from petroleum.
♬ original sound - Bobby Parrish
‘Svaki put kad oštrica vašeg noža uđe u dasku, pokupi male komadiće plastike’, kaže on dok pokazuje nož koji izbacuje male bijele ljuskice dok siječe površinu za rezanje, ‘Ta plastika zatim dospije u vašu hranu, a vi je na kraju pojedete, a da toga niste svjesni’.
Osim primjera viđenih na društvenim mrežama, sve više istraživanja sugerira da bi plastične daske za rezanje mogle ispuštati mikroplastiku u naše obroke. Studija objavljena u broju časopisa International Journal of Environmental Research and Public Health iz listopada 2022. otkrila je da su piletina i riba kupljene u supermarketima na Bliskom istoku kontaminirane mikroplastikom s dasaka za rezanje koje se koriste u prerađivačkim pogonima. Istraživači su također otkrili da pranje hrane prije pripreme ne uklanja zagađivače.
Druga studija, objavljena u svibnju 2023. u časopisu Environmental Science & Technology, usredotočila se na različitu hranu, materijale i tehnike koje bi mogle povećati kontaminaciju mikroplastikom. Istraživači su otkrili da polipropilen ispušta čak 10 posto više zagađivača, posebice pri sjeckanju povrća. Tim je procijenio da bi ‘osoba mogla biti izložena 14,5 do 71,9 milijuna polietilenskih mikroplastika godišnje, u usporedbi sa 79,4 milijuna polipropilenskih mikroplastika s dasaka za rezanje’.
Zahvaljujući nedavnoj popularnosti na društvenim mrežama, sve više kuhara kod kuće postaje izbirljivije u pogledu toga što će koristiti za sjeckanje svojih sastojaka. Neki su čak istaknuli da korištenje drva — za koje se neki boje da bi moglo postati leglo bakterija zbog dubokih utora na površini — može biti učinkovita zamjena uz odgovarajuću njegu.
GALERIJA: Nemojte ih izbjegavati: Ovi začini su prirodni antibiotici i čuvari našeg organizma
Prema videu koji je na Instagramu objavila @brunchwithbabs, koja uvijek zna odlične kuhinjske trikove, najbolji način da izbjegnete mikroplastiku jest prebacivanje na drvenu opciju. Njega drvenih dasaka uključuje pranje deterdžentom za pranje posuđa i toplom vodom odmah nakon upotrebe i ručno sušenje kako bi se održala njihova kvaliteta—uz povremeni dodatni korak.
‘Jednom tjedno pospite dasku s malo sode bikarbone, a zatim izribajte limunom obloženim solju’, kaže ona. Zatim ga samo isperite bijelim octom, obrišite i stavite da se osuši.
Postoje i druge dodatne prednosti prelaska s plastike. Osim njihove estetske i dekorativne privlačnosti, drvene daske za rezanje često su bolje i za vaše noževe jer sprječavaju da se tupe između oštrenja, izvještava Southern Living. I dok možda unaprijed koštaju više od plastičnih, drvene ploče obično traju dulje u kuhinji i ne moraju se mijenjati tako često.
Međutim, oni koji se doista žele pridržavati sigurnosti hrane htjet će diverzificirati svoju opremu. Prema Ministarstvu poljoprivrede SAD-a (USDA), najbolje je koristiti jednu dasku za rezanje sirovih proizvoda i povrća, a drugu za sirovo meso, perad i plodove mora. I bez obzira na materijal, svaku ozbiljno istrošenu dasku za rezanje treba zamijeniti novom.
Jednostavan trik za skidanje mrlja s daske za rezanje!