Tko prati život i rad Franca Pepea zna da je životna misija ovog genijalnog pizza majstora oduvijek bila osloboditi pizzu nepravedno nametnute stigme brze, nekvalitetne hrane i vratiti dostojanstvo profesiji kojom se bavi. Nazvao je to evolucijom pizza majstora. Nakon godina predanog rada i odricanja Pepe je uspio svijetu pokazati da pizza napravljena od pravih sastojaka i na pravi način, može biti zdrava i ukusna.
Kada bismo se oslanjali isključivo na tehnologiju, svi bismo imali istu pizzu. Kad ja pripremam tijesto, iza toga ne stoji stroj, nego samo moje ruke i – ljudski um. Danas svi žele ići lakšim putem. Bez zapreka. Bez žrtvovanja. Otac me naučio da je identitet pizza majstora u tijestu koje priprema. Onom koje raste godinama. (Franco Pepe, Chef's Table)
Za Franca Pepea pizza je život, ozbiljan posao i umjetnost. Ovaj slavni talijanski pizzaiolo slavu je stekao improvizirajući s klasicima i pretvarajući ih u čudesna jela. Njegova pizza prije svega je posebna zbog načina na koji radi tijesto – bez suvremenih pomagala, samo s rukama koje su stalno u kontaktu s tijestom. Isprobajte recept slavnog Franca Pepea!
Tijesto za pizzu Franca Pepea
Sastojci:
- 1 l vode
- 800 g brašna tip 00
- 800 g brašna tip 0
- 44 g soli
- 5 g pivskog kvasca
Priprema:
Franco Pepe tijesto uvijek priprema u drvenoj posudi, ali napominje da u kućnoj radinosti može poslužiti i plastična ili metalna posuda. Kad ste pripremili posudu ubacite u nju malo brašna i prelijte ga s vodom. Malo promiješajte pa dodajte sol i onda krenite mijesiti tijesto. Dok jednom rukom miješate, drugom postupno dodajte brašno. U još tekuće tijesto Franco dodaje dio kiselog tijesta koje odvaja od prethodnih umijesa. Ono pomaže da se novo tijesto bolje digne (ako prvi put radite pizzu po njegovu receptu ne zaboravite i sami ostaviti dio tijesta za sljedeće umijese). Sad dodajte pivski kvasac (ovisno o temperaturi i vremenu potrebnom da se tijesto digne, količina kvasca može varirati od 3 do 6 grama, iskustvo će pokazati). Dok rukom mijesite tijesto, osjetit ćete kako zbog glutena u brašnu ono postaje elastično. Mijesite dvadesetak minuta da biste dobili lijepo formiranu, homogenu, svilenkastu smjesu koju ćete formirati u kuglu. Tijesto vratite u posudu, prekrijte pamučnom krpom i ostavite da se diže 10 do 12 sati, ovisno o kvaliteti brašna, količini kvasca i temperaturi prostorije.
Kad je proces dizanja gotov, prebacite tijesto na radnu površinu i malo ga prebacujte u rukama da se ponovo formira lijepa kugla. Uzmite rezač za tijesto pa ga podijelite na porcije veličine oko 200 g (za one ambicioznije obožavatelje pizze porcija može biti i 250 do 280 g). Kad ste to napravili, ostavite bule tijesta da odmaraju 2-4 sata. Kad je tijesto naraslo, razvucite ga pažljivo u oblik pizze, stavite nadjev po želji i pecite.
Pogledajte majstora na djelu: