Svoj dan započinje kupanjem u hladnom jezeru pred kućom, točnije 18 metara od kuće koju je kupio upravo radi ovoga rituala za razbuđivanje. Sezonu zatvara početkom prosinca jer je već sada temperatura jezera u njegovu Kuopiu na sjeveru Finske minus šest i dotad će se zalediti.
Liječnik i klinički direktor rehabilitacijskih usluga sveučilišne bolnice u spomenutom gradu dr. Olavi Airaksinen čak je i znanstveno istraživao učinak ledenog kupanja jer smo ga prvo upitali nije li ga strah za srce te nas je opovrgnuo i rekao da se srcu neće od toga ništa dogoditi. Stručnjak je za medicinu boli, autor niza radova i sudionik te pokretač brojnih projekata, pa tako i onog za razvoj uređaja koji će pomoći ženama s inkontinencijom. Taj razvoj EU financira sa 3,5 milijuna eura i riječ je o svojevrsnom sredstvu koje mjeri kontrakcije mišića zdjelice i ženi daje na njezinu mobitelu rezultate i podatke.
Tehnologijom do rezultata
– Žene koje pate od inkontinencije znaju da moraju vježbati, a ovakav feedback im je motivacija. Podatke na mobitel dobije i pacijentica, vidi ih liječnik, tako da imaju svi kontrolu koliko vježbaju. A ovakav sustav želimo primijeniti za ostale probleme poput boli u vratu, leđima, ali moramo napraviti malo drukčiju tehniku – opisuje Airaksinen uređaj koji je dostupan pacijenticama u Finskoj. Dostupno je tamo pacijentima puno toga, a prije svega imaju zakonski zajamčeno maksimalno vrijeme čekanja u bolnici na pregled, zahvat, pretragu od – tri mjeseca. U suprotnom ih bolnica mora naručiti na pregled u privatnu ustanovu i platiti ga!
– Naš zakon kaže da za primarnu zdravstvenu zaštitu pacijent mora u tri dana imati odgovor liječnika, a ako treba specijalista, onda u tri tjedna mora biti informiran o terminu koji mora biti u iduća tri mjeseca. Jedino je za velike operacije limit šest mjeseci. Ja na svojem odjelu u bolnici moram paziti jesam li unutar zakonskog roka i, ako imam previše pacijenata, onda bolnica mora pacijenta naručiti kod privatnog liječnika i platiti mu pregled.
To se zove “treatment guarantee” i zadnji dan prosinca, travnja i kolovoza moramo poslati listu koliko ljudi imamo preko vremenskog limita od tri mjeseca. U početku tog pravila na području Helsinkija nisu to poštovali i ukupne su im sankcije bile deset milijuna eura. Kad ja, na primjer, napravim pregled i pacijentu treba magnetska rezonancija, moram ga naručiti u tri mjeseca najdulje ili mu to mora u suprotnom platiti bolnica – opisuje dr. Olavi Airaksinen praksu u finskom zdravstvenom sustavu kakvu Hrvati još ni na filmovima nisu vidjeli.
Izdvojeno davanje za zdravstveni sustav ne postoji, nego se on financira iz poreza koji su visoki, ali opet niži nego u Švedskoj, Norveškoj, Danskoj.
– Svatko u Finskoj ima pravo na health center (zdravstveni centar bio bi doslovan prijevod), a nedavno je uvedena mala naknada koja ovisi od općine do općine za primarnu zdravstvenu zaštitu. Od 15 do 20 eura je maksimalno za prvi posjet obiteljskom liječniku, a može se naplatiti najviše tri puta tako da je gornja granica najviše 60 eura da pacijent mora platiti. Općenito postoji maksimum od 600 eura za plaćanje pacijenta, ali tu je apsolutno sve, i operacije i boravak u bolnici. Ali ako ništa ne trebaš, naravno da ništa ne plaćaš, a poreze svi moraju plaćati – kaže liječnik s kojim smo se susreli u Rovinju, gdje se okupio niz stručnjaka pod kapom Međunarodne akademije manualno muskuloskeletne medicine.
Tri nagrade za dr. Rade
Posebno je ponosan na rad ravnatelja rovinjske bolnice dr. Marinka Rade, koji je tri puta dobio za svoj rad finsku nacionalnu nagradu. Najveći javnozdravstveni problemi zemlje u kojoj je prosječna plaća tri tisuće eura, upravo su muskuloskeletni problemi kojima se ponajprije bave ovi stručnjaci. Inače, Finska ima više od 300 zdravstvenih centara za primarnu zdravstvenu zaštitu, 18 bolnica koje rade 24 sata dnevno sedam dana u tjednu i gdje, kako nam kaže, imaju sve dostupno te pet sveučilišnih bolnica od kojih svaka ima helikoptere za hitnu pomoć i u kojima su centrirali pojedine jake specijalnosti poput neurokirurgije.
Poznavajući naše zakone i prilike u zdravstvu naši će smisliti da pacijent mora platiti ukoliko ne bude pregledan u 3. mjeseca isto kao što kazne naplaćuju na cestama koje nemaju uporabnu dozvolui kažnjavaju psa medu koji laje, a ne znaju da on dok laje ima sinkopu .Još malo ćemo dostići kako je moja profesorica često znala spomenuti " Svaziland" koja je bila engleska kolonija a mi smo postali kolonija naših političara i vođa koji ne bi mogli voditi niti swaziland