GUŽVA NA NEBU

FOTO/VIDEO Kakav spektakl iznad Hrvatske! Polarna svjetlost zaplesala u bojama ružičaste

Foto: Bruno Tomašinec
Foto: Astrobobo - astronomy & astrophotography/Facebook
Foto: Borna Jaksic/PIXSELL
Svitanje u Osijeku
Foto: Borna Jaksic/PIXSELL
Svitanje u Osijeku
Foto: Borna Jaksic/PIXSELL
Svitanje u Osijeku
Foto: Borna Jaksic/PIXSELL
Osijek: Suze sv. Lovre
Foto: Tomislav Loparić
14.08.2024.
u 09:41
Polarna svjetlost ili aurora borealis na nebu iznad Hrvatske može se vidjeti u vrlo rijetkim situacijama, tako da su sve snimke koje bilježe njenu prisutnost itekakva rijetkost
Pogledaj originalni članak

"Kakva gužva na nebu!" istaknula je tako amaterska astronomska stranica Astrobobo na Facebooku spektakl koji je bio snimljen u noćnim satima ovog ponedjeljka. Već znamo kako se ovih dana na nebu mogu vidjeti Perzeidi, meteori koji se pojavljuju tijekom kolovoza i koje popularno nazivamo suzama sv. Lovre, no još jedan fenomen snimljen je na nebu. Riječ je o polarnoj svjetlosti koja je u bojama ružičaste zaplesala na nebu iznad Hrvatske. 

"U ovom kratkom timelapsu snimljenom u ponedjeljak navečer sa Sljemena (pogled prema Zagorju) vidi se kako se naglo pojavila polarna svjetlost (vrijeme oko 23 h), a uletjelo je i nešto Perzeida. Ali nebo je doslovno bombardirano satelitima koji blicaju i avionima! Sad kad svi počnu masovno slati satelitske megakonstelacije u orbitu, bit će jako teško identificirati tamnije meteore", objašnjavaju na stranici Astrobobo – astronomy & astrophotography. Uz to, brojne fotografije i snimke podijelili su i entuzijasti na stranicama Astronomskog društva Beskraj, i to iz raznih krajeva Hrvatske. 

Bruno Tomašinec također je objavio fotografiju koju je snimio u Slanom Dolu. ''Hvatao Perzeide, ulovio auroru'', napisao je. Inače, polarna svjetlost ili aurora borealis na nebu iznad Hrvatske može se vidjeti u vrlo rijetkim situacijama, tako da su sve snimke koje bilježe njenu prisutnost itekakva rijetkost.

Hrvatsko prirodoslovno društvo navodi kako se ova pojava u Hrvatskoj viđa tek 2-3 puta u tri desetljeća, iako je na polarnim krajevima Zemljinih polutki gotovo svakodnevna stvar. Ona se stvara najčešće na visini od oko 100 kilometara, a u našim krajevima upravo je ružičaste boje kakvu smo mogli vidjeti i ovog tjedna, dok su žute i zelene boje vrlo rijetke. 

POVEZANI ČLANCI:

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.