Inspektori Državnog inspektorata tijekom lipnja ove godine obavili su 621 inspekcijski nadzor, pri čemu je većina nadziranih turističkih objekata, njih 336 ili 54 posto od ukupnog broja, poslovala prema propisima, a u 285 ili 46 posto inspekcijskih nadzora utvrđene su 442 razne povrede propisa, priopćili su u utorak iz Državnog inspektorata.
Kako se navodi, sukladno zakonskim propisima za 162 povrede inspektori su primijenili načelo oportuniteta, odnosno omogućili su ispravak utvrđene nepravilnosti tijekom nadzora.
Nadalje, za 280 povreda propisa nadležnim sudovima podneseno je 16 optužnih prijedloga, doneseno je 20 prekršajnih naloga te je naplaćena 61 kazna na mjestu izvršenja prekršaja. Također, zbog utvrđenih povreda inspektori Državnog inspektorata donijeli su ukupno 250 upravnih rješenja.
Najčešće povrede propisa iz djelokruga turističke inspekcije odnosile su se na neisticanje obavijesti o načinu podnošenja pisanog prigovora te na nepridržavanje propisanoga radnog vremena. Sanitarna inspekcija utvrdila je niz slučajeva u kojima radnici nisu imali položen tečaj zdravstvenog odgoja, a inspekcija zaštite okoliša utvrdila je nepravilnosti vezane uz nepropisno odvajanje otpada, navodi se u priopćenju.
Inspekcija rada, nadalje, utvrdila je neprijavljivanje ukupno 20 radnika državljana trećih zemalja na obvezno mirovinsko osiguranje prije početka rada, s prvim danom početka rada ili na odgovarajuće radno vrijeme i to bez dozvole za boravak i rad odnosno potvrde o prijavi rada u Hrvatskoj.
Tržišna inspekcija u tom je razdoblju postupala zbog neisticanja maloprodajne cijene i uvjeta prodaje, a poljoprivredna inspekcija zbog zavaravanje potrošača glede karakteristika hrane.
Iz Inspektorata ističu da su uz navedene inspekcije na terenu i vodopravni, veterinarski, energetski i inspektori zaštite prirode, rade se i inspekcije opreme pod tlakom, aktivna je lovna i šumarska inspekcija, rudarska te inspekcija rada za nadzor u području zaštite na radu koja nadzire procjenu rizika, osposobljenost radnika za rad na siguran način te ispitivanje sredstava rada i parametara radnog okoliša.
Inače, koordinirani inspekcijski nadzori inspekcija Državnoga inspektorata u djelatnosti ugostiteljstva i turizma traju do 31. kolovoza 2022. godine, a inspektori u slučaju utvrđenih nedostataka i nepravilnosti i nadalje će poduzimati zakonom propisane mjere, zaključuje se u priopćenju.
Inspektori obišli 621 turistički objekt i utvrdili brojne tišične balkanske nepravilnosti koje su posljedica toga da imaš nešto iz čega se masovno bježi i svoj si na svome u vlasništvu stranaca. Nikada nećete doznati što sve nisu otkrili!