Prije devet godina objavljena je do tada tajna optužnica Haaškog suda u kojoj je glavni vojskovođa HV-a, general Ante Gotovina optužen da je ratni zločinac. Dvije godine poslije iste optužnice podignute su protiv generala i zapovjednika specijalne policije u Domovinskom ratu Mladena Markača te Ivana Čermaka, biznismena i, odlukom Franje Tuđmana, nakon oslobođenja Knina generala logističara u Kninu. Markač i Čermak odvedeni su u Scheveningen gdje su proveli pola godine pa su pušteni da se brane sa slobode do početka suđenja.
Obrane bile protiv
Nakon Gotovinina utamničenja na Tenerifima u prosincu 2005., sljedeće je godine haaško tužiteljstvo uspjelo u naumu da se trojici generala sudi zajedno. Namjera je bila dokazati da su pod vodstvom tadašnjeg hrvatskog političkog, državnog i vojnog vrha udruženi proveli zločinački pothvat radi konačnog rješavanja pitanja pobunjenih Srba u RH – protjerivanjem, zastrašivanjem, egzekucijom, paležom i pljačkom. Sve u - Oluji. Obrane su se protivile spajanju postupaka, no tužiteljstvo je nadvladalo. To je rezultiralo ratom među timovima obrana. Nakon Čermakove i Markačeve promjene odvjetničkih timova, zaboravljen je rat s Gotovininim odvjetnicima i od tada tri obrane djeluju usklađeno. Najveći je teret za svu trojicu generala preuzela ekipa Gotovininih branitelja. Amerikanci Luka Mišetić i Greg Kehoe (bio je haaški tužitelj i američki istražitelj u Iraku) te kanadski profesor Payam Akhavan doveli su 25 svjedoka. Markača brane Goran Mikuličić i Amerikanac hrvatskog podrijetla Tomislav Kuzmanovich, a oni su izveli 13 svjedoka. Englezi Steven Kay i Andrew Cayley u Čermakovu obranu izveli su 19 svjedoka.
Civiliziran pritisak
Tužitelji su pozvali 81 svjedoka, a sudsko vijeće na kraju suđenja još sedam svjedoka. Uglavnom su ih zanimale smrti srpskih civila u selu Gruborima. Tijek suđenja bio je vezan uz politička zbivanja vezana uz prijam RH u EU. Carla del Ponte jako je pritiskala sve hrvatske vlade, dok je Serge Brammertz, njen nasljednik, vršio taj pritisak civiliziranije. U završnom istupu tužitelja i obrana u iduća četiri dana ponovit će se najžešći argumenti pro et contra generala. Završni je to čin sudskog rata oko Oluje. Kad se nakon četvrtka sudsko vijeće povuče na vijećanje, odluka o presudama generalima može biti donesena u roku od nekoliko dana do 10 mjeseci. Računa se da će generali presude doznati do Božića ove godine.
ni kriv ni dužan nije samo je branio hrvatsku i spasio zadar a mi izdajice nezahvalne ko god bio zaslužio je smrt