Sjednica Vlade održala se ovog četvrtka u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici, a započela je obraćanjem premijera Andreja Plenkovića i izvještavanjem o aktualnostima proteklog tjedna. Inače, na dnevnom redu je prijedlog nacionalnog programa upravljanja kibernetičkim krizama, a Vlada će usvojiti i plan zakonodavnih aktivnosti za ovu godinu.
- Dopustite mi nekoliko uvodnih napomena. Najprije da se osvrnemo na procjenu DZS-a koji je objavio da je inflacija u prosincu iznosila 3,4 posto na godišnjoj razini. Želio bih kazati da je nakon inflacije od 10,7 posto na razini 2022. u 2023. usporila na 8,4 posto, a sada je točno prema procjenama ministarstva 2,975 posto. To je poruka da smo očekivanu inflaciju ukalkulirali u takav scenarij, a i dalje ostvarili temeljni cilj što je držanje inflacije ispod 3 posto. Na razini 2025. očekujemo da će inflacija biti 2,7 posto, a 2026. 3 posto - poručio je na početku Plenković, pa se osvrnuo na mjere ograničavanja cijena energenata, proizvoda, mjera za poduzetnike...
- Važno je da u ovom trenutku na inflaciju ne utječu cijene energenata. Zbog toga očekujemo da svi akteri na tržištu budu odgovorni i da ne pridonose podizanju inflacije, posebice kada smo mi mjerama olakšali poslovanje - komentirao je, dodajući kako se nastavljaju razgovori oko definiranja cijena.
- Unatoč inflaciji od 3 posto, realna neto plaća rasla je za 10 posto u prvih 10 mjeseci u odnosu na godinu ranije. Kada gledamo cijeli mandat od 2016. tada je razvidno da su prosječne plaće rasle 77 posto, mirovine 89 posto, a kumulativna inflacija iznosi oko 32 posto. To govorim kako bismo opovrgnuli teze da je inflacija pojela rast plaća, mi smo pomagali najranjivijim skupinama građana - nadodao je Plenković. Premijer se osvrnuo i na novi Protokol u školama za koji vjeruje da će pridonijeti sigurnosti za djelatnike i učenike.
Kome on to objašnjava ?!?! Tko.ouopće više vjeruje AP-u ?