Kad pomislimo na Mjesec, obično zamišljamo surov krajolik s kamenitim površinama i bez života. No, jeste li znali da se i tamo pokušala unijeti doza prirode?
U svemiru, gdje svaki trenutak donosi nove izazove i čuda, astronaut Stuart Roosa, član posade misije Apolo 14, postao je poznat po svom neobičnom pothvatu. Naime, na putovanje prema Mjesecu 1971., Roosa je sa sobom ponio različite vrste sjemenki - sikamore, sekvoje, borova, jele i slatke gume. Iako sjemenke nisu sletjele na Mjesec zajedno s astronautima, već su letjeli okolo i oko njega 34 puta, Roosa ih je nosio sa sobom u maloj platnenoj vrećici, dok su njegove kolege hodale po površini Mjeseca. Sjemenke su tada ostale sigurno sačuvane, okružene svemirskim odorama i tehničkom opremom.
Kad se posada vratila na Zemlju, sjemenke su posađene kako bi se vidjelo hoće li svemirski put utjecati na njihov rast. Ispostavilo se da su postale pravi simbol preživljavanja i istraživanja. Mnoge od njih uspješno su izrasle u zdrava stabla, a neka su čak zasađena na različitim mjestima diljem Sjedinjenih Američkih Država.
Posađeno je u Bijeloj kući; u Washington Square Parku u Philadelphiji; u Valley Forgeu , Pennsylvania; u Međunarodnoj šumi prijateljstva u Atchisonu, Kansas; na nacionalnom groblju Arlington te na raznim sveučilištima i NASA-inim centrima. Na međunarodnoj razini, Mjesečeva stabla posađena su u Švicarskoj i Brazilu i poklonjena su japanskom caru Hirohitu. Nažalost, mnoga Mjesečeva stabla posađena su bez prepoznatljivih znakova, a lokacije većine stabala su izgubljene. Godine 1996., NASA-in znanstvenik Dave Williams stvorio je bazu podataka poznatih Mjesečevih stabala diljem svijeta. Često se oslanjajući na arhivske novinske isječke iz 1970-ih, NASA je locirala oko 110 izvornih Mjesečevih stabala, od kojih je gotovo 30 umrlo u desetljećima nakon sadnje. Godine 2011. kći Stuarta Roose, Rosemary, osnovala je zakladu Moon Tree Foundation kako bi odala počast očevoj ostavštini i distribuirala drugu generaciju Mjesečevih stabala uzgojenih iz sjemena ili reznica izvornih biljaka. Dvanaest takvih stabala posađeno je u Svemirskom centru Kennedy na Floridi nakon što je izvorno Mjesečevo stablo uništio uragan Irma 2017. godine.
Stuart Roosa i njegove svemirske sjemenke podsjećaju nas da istraživanje svemira može inspirirati i oplemeniti naš planet Zemlju. I kao takvi, ostali su jedan od najsimpatičnijih i najneobičnijih dijelova povijesti svemirskih istraživanja, podsjećajući nas na čuda koja nas čekaju izvan naše planete.
Njegova gesta pokazuje koliko su ljudi željni istražiti nepoznato i donijeti koristi svima, a danas to možeš učiniti i ti, bez da putuješ skroz do Mjeseca.
Svoje stablo već sada možete posaditi i vi, i to jednim klikom na web stranici rezolucijazemlja.hr ispunite jednostavan obrazac za koji vam doslovno treba jedan klik, a mi ćemo zasaditi jedno stablo i poslati vam dokument s potvrdom i lokacijom gdje je vaše drvo zasađeno odnosno gdje će biti buduća, naša, zajednička šuma.
Rezolucija Zemlja: Pridruži se