Osjećaju se poniženo

“Mrtvi otok” za Macrona: Lideri Korzike bojkotirali svoga predsjednika

Foto: Reuters/Pixsell
“Mrtvi otok” za Macrona: Lideri Korzike bojkotirali svoga predsjednika
05.04.2019.
u 16:43
Nakon točno godinu dana francuski se čelnik vratio na područje koje traži veću autonomiju i naišao na ogorčenje Korzikanaca.
Pogledaj originalni članak

Nakon točno godinu dana, jučer se francuski predsjednik Emmanuel Macron vratio na Korziku na kraju “ture po Francuskoj” u sklopu velike nacionalne rasprave o reformama. No, lideri najvećeg francuskog otoka, Jean-Guy Talamoni (predsjednik Skupštine Korzike) i Gilles Simeoni (predsjednik korzičke vlade), bojkotirali su raspravu na koju je bilo pozvano 360 otočnih načelnika. Načelnik Olivese, Jean-Luc Millo, objasnio je kako se osjeća “poniženim držanjem Pariza prema Korzici”.

Ne traže neovisnost

Operacija bojkota Macrona nazvana je “mrtvi otok”. Na putu do Cozzana, mjesta sastanka, na oko 60 km od Ajaccia, sve je bilo ispunjeno korzičkim zastavama. Koalicija korzičkih nacionalista Za Korziku (Pè a Corsica), potaknula je prosvjed “mrtvi otok” (isula morta, na korzičkom jeziku), a načelnik Bastije Pierre Savelli objašnjava kako je riječ o simboličnoj gesti, zatvaranju trgovina, škola, postavljanja korzičkih zastava itd., kako bi se izrazilo nezadovoljstvo prema predsjedniku Macronu.

Foto: Reuters/PIXSELL
Macron
Foto: PIXSELL
Macron
Foto: Philippe Wojazer/REUTERS/PIXSELL
Žuti prsluci i Macron
Foto: Reuters/PIXSELL
Macron
Foto: Toby Melville/REUTERS/PIXSELL
Merkel, Macron, Juncker
Foto: Fabrizio Bensch/REUTERS/PIXSELL
Emmanuel Macron
Foto: VINCENT KESSLER/REUTERS/PIXSELL
Emanuel Macron i Donald Trump
Foto: Michael Kappeler/DPA/PIXSELL
Macron i Merkel

Gilles Simeoni, predsjednik Izvršnog vijeća korzičke zajednice, iznosi kako ga je Macron pozvao u Elizejsku palaču 20. veljače na razgovor, ali da je taj poziv odbio. Korzika proživljava ekonomsku, društvenu, kulturnu krizu i očekuje hitne odgovore, ali ona ne dolazi, a Macron se, kako je kazao Simeoni, ograničava na protokolarni posjet.

Korzika, francuska regija-otok s oko 340.000 stanovnika, ne samo što nema ni približno sličnu autonomiju kakvu uživaju Katalonija ili Baskija u Španjolskoj ili Škotska u Velikoj Britaniji, već su njezini zahtjevi mnogo niži od traženja neovisnosti. Na prošlim administrativnim izborima s 56,5% glasova pobijedili su korzički nacionalisti koalicije Za Korziku (Pe’ a Corsicana) na čelu sa Simeonijem i Talamonijem.

Napadaju vile i vikendice

Traže od Pariza četiri stvari: veću autonomiju, amnestiju za “političke zatvorenike”, službeni status korzikanski jezika zajedno s francuskim jezikom i priznanje “statuta boravka” koji bi omogućio sučeljavanje sa spekulacijama s nekretninama i visokim cijenama kod kupovanja stanova.

Upravo glede situacije s nekretninama se stanje zaoštrava. Mnogi Francuzi imaju vikendice na Korzici i cijena nekretnina raste, pa su nedostižne za Korzikance.

Traži se da oni koji borave na otoku mogu imati niže cijene nekretnina. Napadaju se vikendice Francuza. Samo u ožujku ove godine napadnuto je raznim eksplozivima sedam vikendica i vila (29. vikendica u izgradnji u Venzolascu, a 9. su napadnute dvije vile u Penta di Casinci, kuća u Patrimoniju, nekretnina Ville di Pietrabugnu, te dvije vile u Piani).

Korzika je četvrti otok po veličini u Sredozemlju (poslije Sicilije, Sardinije i Cipra), a mnogi je nazivaju i “Otokom ljepote” (l’Île de Beauté). Znana je i kao mjesto rođenja Napoleona (rođen 1769. u Ajacciu) godinu dana nakon što je Republika Genova dala otok francuskom kralju Luju XV. kako bi platila dugove. Trećina teritorija je nacionalni park i ima samo 35 stanovnika po četvornom kilometru.

Glavna ekonomska grana je turizam, slijede poljoprivreda i stočarstvo. Administrativno je podijeljena na dva departmana, sjevernu i južnu Korziku, te ima 52 kantona i 360 općina. Ovogodišnja šala za 1. travnja na Korzici je bila da je talijanska vlada, kao nasljednica Republike Genove, zatražila povratak otoka Italiji, a o tome su pisali i listovi Corse Net Infos i Corse Matin.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 7

MO
morejeslano
17:26 05.04.2019.

Makron koji prema zadnjim anketama ima podršku od samo 15 posto stanovništva. Makron koji je na vlastiti narod koji već 20 tjedana zaredom protestira (uz žrtve) poslao vojsku. Makron...

KO
komar64
18:18 05.04.2019.

Čujem da za sebe traži žuti prsluk...ali nemaju tako malog broja.

Avatar superhik74
superhik74
13:56 06.04.2019.

Ha, ha, ha.. to je novi "lider EU" koji ne smije izaci na ulicu zbog zutih prsluka a gradjani vlastite zemlje ga ignoriraju. Kojeg li jada na sto su spali globalisti s njihovim marionetama.