Europski je parlament u ponedjeljak raspravljao o građanstvu EU-a za 2017. Koncept građanstva, utemeljen Ugovorom iz Maastrichta 1992. kojim je EU dobila pravnu osobnost, potrebno je unaprijediti tako da obuhvaća nova prioritetna područja djelovanja, smatraju u Europskoj komisiji.
Mišljenje dijeli i dobar dio europskih zastupnika.
U prijedlogu rezolucije EP-a poziva se Komisiju da bude aktivnija u borbi protiv diskriminacije pripadnika LGBTI zajednice i da odredi konkretne mjere za borbu protiv homofobije na europskoj, ali i nacionalnoj razini. Traži se i uvođenje rodne osviještenosti u sve politike EU-a te olakšani pristup uslugama povezanima sa spolnim i reproduktivnim zdravljem u svim državama članicama. Rezolucija također pozdravlja Komisijin paket mjera za usklađivanje poslovnog i privatnog života i poziv
članicama da ratificiraju Istanbulsku konvenciju.
Ovakvi su prijedlozi očekivano pozdravljeni od liberala i oštro kritizirani od konzervativaca. U raspravi je sudjelovala i hrvatska zastupnica Ruža Tomašić. Ona je istaknula kako se već pomalo umorila od konstantnih pokušaja da se s europske razine državama članicama nametnu politički i kulturni obrasci koje njihovi građani odbijaju.
- Ako smo doista „Ujedinjeni u raznolikosti“, onda poštujmo tu raznolikost. Ne možemo dopustiti da se vrednote nekolicine država članica jednostrano i bez ikakve rasprave proglašava univerzalnima i potom ih se nasilno nameće ostalima, rekla je Tomašić.
Na kraju je najavila i borbu protiv „ideološke kolonizacije“ o kojoj govori i papa Franjo.
- Ovo nije samo vaša Unija, ovo je i naša Unija! Unija kršćanskih društava koja su spremna tolerirati druge i drukčije, ali se neće povlačiti pred ovom ideološkom kolonizacijom nego će joj se odlučno suprotstaviti.
Bravo, Ružo.