uzrok superoluje

Topljenje arktičkog leda dalo je razornu snagu uraganu Sandy

Foto: AFP/PIXSELL
staten island,uragan sandy (1)
Foto: AFP/Pixsell
new york,sandy (1)
Foto: AFP/PIXSELL
staten island,uragan sandy (1)
Foto: 'JEWEL SAMAD'
'US President Barack Obama (C) visits a neighborhood on October 31, 2012 in Brigantine, New Jersey, hit hard by Hurricane Sandy. Americans sifted through the wreckage of superstorm Sandy on Wednesday
Foto: 'JEWEL SAMAD'
'US President Barack Obama (C) talks with hurricane Sandy victims at a neighborhood in Brigantine, New Jersey, on October 31, 2012. Americans sifted through the wreckage of superstorm Sandy on Wednesd
04.11.2012.
u 17:41
"Zbog toplijih oceana i zemlje atmosfere, a oboje je rezultat globalnog zagrijavanja, uvelike raste mogućnost da se u budućnosti mega oluje počnu razvijati redovito.
Pogledaj originalni članak

 Kako i zašto je uragan Sandy dosegao razornu snagu kojom je opustošio istočnu obalu SAD-a? Prema nekim stručnjacima ono što je posebno utjecalo na dodatno jačanje već ionako agresivnih jesenskih uragana je rekordno otapljanje leda u Arktičkom moru tijekom ljeta. 

U svom blogu za Scientific American stručnjak Mark Fischetti prstom upire upravo u klimatske promjene, odnosno globalno zagrijavanje. 

"Topljenje arktičkog leda prozrokuje poigravanje s atmosferskim tlakom u tom dijelu svijeta", tvrdi Fishetti. 

Sjeverni Atlantik je područje sudaranja Islandskog niskog i Azorni visokog atmosferskog tlaka, a topljenje leda jača hladna strujanja koja potom pojačavaju kapacitete tropskih oluja. 

"Zbog toplijih oceana i zemlje atmosfere, a oboje je rezultat globalnog zagrijavanja, uvelike raste mogućnost da se u budućnosti mega oluje počnu razvijati redovito. Naše analize pokazuju da se ne može više tvrditi da nema povezanosti pojedinog ekstremnog nevremena s klimatskim promjenama. Upravo suprotno, za nedavna ekstremno razdoblja vrućine nema drugih objašnjenja, jedino promjena klime može to uzrokovati", objanjava James Hanses iz NASA-inog Goddard instituta.

>>Zbog rekordnog topljenja arktičkog leda prijete nam ekstremne zime

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

NE
Nepokolebljiv
06:51 05.11.2012.

Neki samozvani strucnjaci koji su zapravo "strucnjaci" trece lige plase naivne i strahenjem pokusavaju kreirati tok financija u svom smjeru. Ta rabota je prastala biti uspjesnom kao sto je bila prije desetak godina. Cinjenice posljednjih desetak godina pokazuju da prosjecne svjetske temperature u vise od desetljeca PADAJU. Ukoliko bi navodno neuobicajeno topljenje leda u Arktiku imalo utjecaja na vrijeme igdje nebi li onda imalo utjecaj tamo gdje morske struje od onuda teku i gdje je blize: Beringovo more, Island, Grenland, sjever Norveske, Finska i sjeverozapad Rusije pa onda daleki istok Rusije ...sve to pola blize nego istocna obala Amerike? Rabota oko globalnog zatopljenja je izgubila kredibilitet bas kao i oni koji promoviraju plosnatu Zemlju ali i tih jos uvijek ima.