Četveročlana njemačka obitelj dva tjedna odmora u Turskoj, all inclusive, u hotelu s četiri zvjezdice i uključenim letom, može ovih dana u Munchenu bukirati za 2700 eura.
Istovremeno, za 14 dana odmora u Dalmaciji, vlastitim automobilom, trebat će 3100-3200 eura. Trošak goriva, cestarine i tunelarine je oko 500 eura, najam apartmana dnevno sto eura, a za hranu i druge troškove potrošit će još minimalno 1200 eura, izračunali su nam u jednoj minhenskoj turističkoj agenciji. Odmor u Hrvatskoj, s manje komfora i gnjavažom putovanja vlastitim automobilom, ispada skuplji barem 400 eura, a vjeruje se da će radi toga, u borbi za Europljane kojima je cijena na prvom mjestu, turistička povratnica Turska najvše zaprijetiti upravo zimmer freiju.
Problemima privatnih iznajmljivača tu, međutim, nije kraj. Već nekolko godina je vidljivo da broj kreveta u obiteljskom smještaju raste brže nego broj turista, val novootvorenih apartmana očekuje se i ove godine, a, kako sada stvari stoje, među sobom će morati dijeliti isti broj gostiju kao lani.
Za predsjednicu Sekcije Zajednice obiteljskog turizma Martinu Nimac Kalcina izvjestan je slijedeći scenarij: kvalitetniji objekti, uređeni, čisti, educiranih domaćina i primjerene cijene, neće imati problema s punjenjem. Ostali, koji su se proteklih dobrih sezona punili na krilima potražnje, a ne zahvaljujući ulaganjima, suočit će se s praznim krevetima.
- Takvi će teško puniti svoje objekte, a, bojim se, neće uspjeti održati ni pristojnu cijenu. Uvjerena sam da će se mnogi koji imaju apartmane s dvije i tri zvjezdice na kraju 2018. zapitati koliko se uopće iznajmljivanje isplati. Već lani su se neki vratili iznajmljivanju podstanarima, a ove će godine toga biti još i više - kaže Martina Nimac Kalcina, koja smatra da će, nakon višegodišnjeg bujanja obiteljskog smještaja, i trijaža po kvaliteti te trend izlaska iz zimmer freija i povratka podstanarima također potrajati nekoliko godina.
Zasad broj privatnih iznajmljivača još uvijek raste. U obiteljskom je smještaju registrirano zamalo deset tisuća više objekata i 40.000 kreveta nego lani u ovo vrijeme. Konkretno, prema eVisitoru, u zimmer freiju je trenutno 103.400 objekata, a prije godinu dana ih je bilo 93.800. Broj kreveta narastao je s 551.000 na 592.000.
Da ponuda premašuje potražnju ističe i predsjednik Udruge hrvatskih putničkih agencija Tomislav Fain. Prije dvije, tri godine, kaže, u mnogim apartmanima ne bi htjeli primati goste na dva ili tri dana, jer su se bez problema punili gostima koji su ostajali duže. Zadnje dvije godine više se ne bira i svejedno je bilo praznih apartmana, a ove ih godine, smatra, može biti samo više.
- Bojim se da ćemo imati dobru sezonu, a svi će biti nezadovoljni. I to ne samo privatni iznajmljivači, jer ne raste samo privatni smještaj, nego i kapacitet hotela, ali i broj prijevoznika, čarteraša, restorana, kafića... Očekujem dosta nervoze i prozivki o lošoj sezoni, iako ćemo se u mnogim segmentima samo suočiti s činjenicom da je svega pomalo previše u odnosu na broj gostiju koji nam dolazi. Dakako, to će se najviše vidjeti upravo u obiteljskom smještaju, gdje i imamo najveći višak i gdje je broj apartmana na obali još prije nekoliko godina prešao optimalnu ekonomsku računicu - ocjenjuje Fain.
Kad se svemu pridoda oklijevanje Europljana i zastoj u bukingu ljenih odmora, sve je više izgleda da će mnogima preostati samo jedan alat da privuku turiste: sniženje cijena. Za goste dobra vijest, a pogotovo za domaće kojima je Jadran posljednjih godina postao itekako (pre)skup.
>> Pogledajte video: Turistički djelatnik – izazovi i mogućnosti
Krademo si ih mi sami