Rudarska greblica

Djeca u Samoboru izrađivala deliciju za koju se vežu mistične legende

04.10.2020.
u 18:37
Ispred Samoborskog muzeja u subotu je organizirana Radionica izrade rudarske greblice, gastronomskog ponosa samoborskog kraja
Pogledaj originalni članak

Šumoviti, brdski krajolici samoborskog kraja mjesto su na kojem se isprepliću brojne legende. Možda je najpoznatija ona o mističnim Bergmanima koji su živjeli u rudniku Svete Barbare u mjestu Rude. Duž rudnika nalaze se uski hodnici koje su, prema legendi, u davnini nastanjivali Bergmani, patuljasta bića žute kože, velike brade i zmijskih očiju. Bili su odjeveni u zlatno ruho koje su izrađivali od zlata pronađenog u rudnicima.

Uskoro europski certifikat

Danas je rudnik Svete Barbare velika turistička atrakcija, a turiste u Rude osim Bergmana privlači i jedna posebna gastronomska poslastica koju u izvornom obliku mogu pojesti samo ovdje. Rudarska greblica, nekad cjelodnevni obrok za rudare, prerasla je u deliciju koju je Ministarstvo kulture 2007. proglasilo hrvatskim nematerijalnim kulturnim dobrom, a uskoro će postati i europski proizvod zaštićenog zemljopisnog porijekla. 

Svake godine, greblici u čast, Udruga Rudarska greblica, koju su osnovali mještani Ruda kako bi zaštitili svoju kulturnu baštinu, organizira radionice za djecu, a učinili su to i ove subote.

-Priča o greblici povezana je uz tradiciju rudarenja u Rudama, ali i s našom obitelji. Suprug je pekaru Nikl naslijedio od svojih roditelja, kao i recept za autohtonu greblicu koju su pripremali njegova mama i baka, za njegovog djeda koji je radio u rudniku. Zaštitu greblice baziramo na posebnim vještinama kojima ju štitimo. Recept je dostupan, no postupak pripreme je tajna. To je vještina koja se prenosi s koljena na koljeno - priča nam Jelena Nikl čiji je suprug  Andrejas Nikl, predsjednik Udruge Rudarska greblica, ali koji ujedno i vlasik pekarne Nikl, jedine pekarnice koja je certificirana za proizvodnju i prodaju zaštićene Rudarske greblice, a ona se može kupiti u njegovom kiosku u centru Samobora, kao i u Rudama. 

Edukacija kroz igru 

-Udruga Rudarska greblica bavi se zaštitom tog proizvoda, autohtonog za samoborski kraj.  Cilj radionice  bio je upravo najmlađima  približiti važnost kulturne baštine i povijesti, tradicije pripreme autohtonih proizvoda, a sve to na jedan zanimljiv i  interaktivan način. Uz učenje, djeca su se odlično zabavila trudeći se pripremiti svoju Rudarsku greblicu, a druženje su obilježili zadovoljni osmjesi na dječjim licima i veliki ponos na svoja kulinarska postignuća - govori ona. 

Radionica se održala ispred Samoborskog muzeja i imala je velik odaziv. Andrejas Nikl, mijesio je tijesto i napravio kolač, dok su stanovnici Ruda, članovi Udruge, ispričala priču o rudniku, rudarenju, izradi greblice i starim običajima. Nakon toga, djeca su dobila tijesto pa su sama mogla izraditi svoju greblicu. 

-Kasnije smo ih ispekli pa su ih djeca ponosno odnijela kući. Dok su se pekle, kroz igru smo djecu učili o rudarskoj tradiciji. Kada su bile gotove, složili smo ih u pinklece, koje smo objesili na greblicu, rudarski alat s kojim se razgrtao pepeo u krušnoj peći po kojoj je dobila ime, umotali kolače u maramu, a klince smo obukli u rudarsku odjeću i šljemove. Tako su tog popodneva i sama postala mali rudari koji u pinklecima nose greblicu - smije se Jelena dodajući da je cilj bio da djeca kroz igru nauče zavoljeti povijest svog zavičaja

 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

Avatar Pleše.S.Vukovima
Pleše.S.Vukovima
11:07 05.10.2020.

Njemačka greblica je to , ak ćemo prav..

BO
bolnaistina
20:40 04.10.2020.

Najte glasno o zaštiti greblice, buju nam je slovenci šteli zeti za sebe, i nama onemogućiti da je zaščitimo.