Stanovnici Ruda pokraj Samobora, lokalni OPG-ovi, osnovna škola, seljačka domaćinstva, TZ Samobora, ali i malena pekarnica iz toga kraja – svi okupljeni u prije nekoliko mjeseci osnovanu udrugu Rudarska greblica, opako su krenuli u proces zaštite ovog slanog kolača.
Pripremat će se u Rudama
I to na europskoj razini. Cilj im je dobivanje oznake zemljopisnog podrijetla (ZOZP) da bi se rudarska greblica mogla proizvoditi samo na području Ruda, a naziv kolača, odnosno receptura kao i način pripreme bit će također zaštićeni. Ovaj su tjedan u Ministarstvu poljoprivrede potpisali ugovor o sufinanciranju cijelog postupka, koji bi, prema najavama, trebao trajati od tri do pet godina.
– Odobrena sredstva pokrivaju više od 70 posto troškova izrade specifikacije za podnošenje zahtjeva za zaštitu naziva rudarske greblice – kaže Andrejas Nikl, predsjednik udruge, ujedno i vlasnik pekarskog obrta koji u Rudama djeluje od 1978. godine. Čeka ih detaljno povijesno istraživanje i prikupljanje dokaza koji će potkrijepiti činjenicu da se rudarska greblica u tom kraju priprema još od 15. stoljeća.
– Rok za dostavu svih specifikacija je dvije godine, iako bismo mogli biti gotovi i prije – kaže Jelena Nikl, Andrejasova supruga i jedna od članica udruge.
Uključit će i stanovnike
Željeli su, kažu, osigurati da umješnost izrade greblice ne ode u zaborav.
– U Rudama je zovu “tenki kolač” jer je za njezin izgled bitno tanko tijesto. Bude raznih pokušaja, recept je i javan, ali često greblica završi kao pita od sira, a to nije to – kažu supružnici dodajući da upravo ta umješnost izrade daje receptu dodatnu izvornost.
– Upravo se zato recept za greblicu učio i prenosio s generacije na generaciju. Obično su ga pripremale supruge za svoje muževe koji su radili u rudniku pa su kao dodatan izvor energije u greblicu sa sirom umiješale i orahe – kažu. U svoje istraživanje uključit će i lokalnu zajednicu pa, ako imate koji stari recept – javite im se.