Press konferencija

Inspekcija obustavila rad na kompostani Markuševec, Tomašević: Žalili smo se

Foto: Dario Topić
Inspekcija obustavila rad na kompostani Markuševec, Tomašević: Žalili smo se
14.05.2024.
u 10:35
Pogledaj originalni članak

Gradonačelnik Tomislav Tomašević i zamjenici Danijela Dolenec i Luka Korlaet, te ravnatelj Regionalne energetsko-klimatske agencije Sjeverozapadne Hrvatske (REGEA), Julije Domac predstavljaju projekt izgradnje dječjeg vrtića Podbrežje koji prati nove smjernice zelene gradnje koje je za Grad Zagreb razvila REGEA. Smjernice predstavljaju nadstandard projektiranja, gradnje, ali i obnove po kojima će Grad Zagreb planirati investicije javnih zgrada u budućem razdoblju.

Konferenciju je otvorila Daniela Dolenec.

– Jedan ok ključni političkih ciljeva je da svako dijete ima mjesto u vrtiću i galopiramo prema tom cilju – rekla je Dolenec. Dodala je da treba 5 mjeseci da se dođe do izvođača i od tada još 12 mjeseci za izgradnju. Plan je da do 2025. bude spreman.

Ravnatelj REGEA-e je održao kratku prezentaciju o Zelenim smjernicama. Rekao je da su se smjernice razvile, ne na temelju direktive, nego na temelju 15 godina praktičnog iskustva. Smjernice se temelje na 120 kriterija. 

– Koristit ćemo domaće materijale i domaću pamet kako bi projekti bili na najvišoj razini – rekao je.

Dogradonačelnik Korlaet osvrnuo se i na ostale projekte u Podrbrežju, pokazao je četiri već izgrađene zgrade i prostor na kojem će se izgraditi vrtić od  5 jaslićkih i 5 vrtićkih jedinica. 

– Osim vrtića, slijedi izgradnja zgrade A11 s 288 stanova za socijalni najam, uskoro bi trebao biti izabran izvođač. Projektirana je po nZEB standardu, to znači da će zgrada trošiti jako malo energije. Osim toga, osnovna škola je u fazi idejnog projekta – napomenuo je.

Uslijedio je redovni dio konferencije, a gradonačelnik Tomašević fokusirao se ne zeleni otpad i kompostanu na Markuševcu.

– Holding je u petak zaprimio rješenje Državnog inspektorata RH kojim se obustavlja rad kompostane Markuševec dok se ne ishodni okolišna dozvola ili tzv. rješenje o radu postrojenja ispod graničnih vrijednosti. Prema tom rješenju, inspekcija je donijela takvo rješenje navodeći da je tijekom prošle godine u listopadu i studenom u 29 dana zaprimila količine otpada koje su bile veće od 75 tona dnevno – rekao je.

- Rješenje smo dobili u petak, a kompostana preko vikenda ne radi, a od jučer smo povećali te količine zelenog otpada koje idu u dvije privatne tvrtke. U ovom trenutku nemamo nikakvih problema niti ih očekujemo vezano za funkcioniranje komunalnih usluga u Zagrebu, a posebice zelenih površina. Proučili smo rješenje i ne slažemo se s navedenim te smo podnijeli žalbu danas  - istaknuo je i dodao da će do daljneg sav zeleni otpad ići privatnim tvrtkama. 

Na pitanje medija ima li novosti o odronu na Jakuševcu, rekao je da su na redu zadnja usuglašavanja oko projektanta i izvođača radova.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

VE
Ventus
17:55 14.05.2024.

E senf...senf...nemaš srama.

Avatar Adminjetrica
Adminjetrica
16:48 14.05.2024.

Jedino istinito je da galopirate.

LA
larala
10:25 16.05.2024.

Kompostana Markuševec ne postoji (Štefanovac 15), biootpad odlažete u rasadniku Zrinjevca (Čret 2E) koja nema kapaciteta niti uvjeta za bio otpad koji smrdi. Kad je Bandić želio sagraditi kompostanu onda ste se bunili i obmanjivali narod maloumnim pričama da bi im sad bio otpad dovozili u Zrinjevac koji nema nikakve uvijete za kompostanu ni količine koje tamo dovozite....I, još besramno lažete kako se radi o zelenom a, ne bio otpadu.