Premda ležeći policajci nisu zabranjeni u Europskoj uniji, prometni stručnjaci u praksi bi ih mogli početi izbjegavati jer je, prema riječima profesora s Prometnog fakulteta Rajka Horvata, izdana preporuka da se umjesto njih koriste druge metode usporavanja vožnje.
Iako su druge metode, poput optičkih bijelih crta, zvučnih i vibracijskih traka te izdignutih ploha za pješački prijelaz poznate i u našem Pravilniku o opremi na cesti, u praksi se masovno koriste samo uspornici.
Preuzeli iz Njemačke
– Hrvatska je preuzela iskustva iz Njemačke koja ih je do prije nekoliko godina uvelike koristila, no utvrdili su da uspornici stvaraju buku i oštećuju automobilski ovjes te time i ugrožavaju sigurnost – objasnio je Horvat. Dodao je da je najveći problem što nisu određena jasna pravila u kojim se slučajevima uspornici mogu postaviti pa se uvažava svaka peticija kojom stanari neke ulice zatraže fizičku prepreku.
– Bojim se da se postavljaju više iz ekonomskih, a manje iz sigurnosnih razloga – kazao je Horvat. Učestalo postavljanje uspornika u metropoli pak počelo je prije 15-ak godina pa se danas njih oko 1500 nalazi na oko 500 lokacija. Veći dio ih je od gume, njih 1000, dok ih je oko 500 od asfalta i grade ih Zagrebačke ceste.
Iz gradskog Ureda za promet objasnili su kako se uspornici postavljaju na inicijativu građana ili ondje gdje prometni stručnjaci i policija ustanove da bi trebalo smanjiti brzinu.
– Građani molbu predaju u mjesni odbor koji, ako inicijativu smatra opravdanom, prosljeđuje je vijeću četvrti. Ako i vijeće odobri zahtjev, on se šalje u Ured za promet koji provodi anketu među građanima i traži suglasnost policije. Nakon toga kreće se u realizaciju – objašnjavaju proceduru u Uredu za promet.
Osvijetliti prijelaze
Rajko Horvat smatra i da je pješačke prijelaze potrebno i osvjetljavati, što nije slučaj u Zagrebu. Predložio je stoga da se stupovi javne rasvjete postave uz pješački prijelaz kako bi vozači lakše uočili pješake pa uspornici ne bi ni bili svuda potrebni. Profesor Ivan Dadić nema tako loše mišljenje o uspornicima.
– U Zagrebu su još i dobri kakvi su u ostatku Hrvatske, no mnogi su na krivim mjestima, a ako nisu dobro označeni i osvijetljeni, mogu napraviti više štete nego koristi – smatra Dadić. Šef Cestodoma, tvrtke koja u Zagrebu postavlja gumene uspornike, kazao je da su zagrebački uspornici rađeni po svim europskim standardima te da takvih ima i oko dvije tisuće u Londonu.
Lezece policajce samo na najpotrebnijim mjestima. Kod nas ih ima daleko, daleko previse. Jedina metoda uvodjenja reda i discipline je udar po dzepu. Znaci: kaznjavanje za prebrzu voznju. Bez iznimke i bez pardona. Taj sistem funktionira i u Njemackoj, zasto ne bi i kod nas. Rezultati ce se vidjeti vec kroz nekoliko mjeseci i godina.