INTERVJU Juraj Kotian, analitičar Erste grupe

Analitičar Erste grupe: Istočni dug puno manji od zapadnoeuropskog!

06.03.2009.
u 18:15

Argentina nije na Dunavu, poruka je analitičara Erste grupe na alarmantna upozorenja o prezaduženosti srednje i istočne Europe. Upravo suprotno, dugovi svih istočnoeuropskih zemalja beznačajni su u usporedbi sa zapadnima, kaže Juraj Kotian, zamjenik direktora u Odjelu za istraživanje Erste grupe iz Beča.

Prenapuhan dug
Kako je započela priča da je regija pred financijskim slomom?
– Regija srednje i istočne Europe (SIE) mnogo je manje zadužena nego što se to čini, i u nominalnim i u relativnim odnosima. Uznemirujuće vijesti o tome da istočna Europa ima vanjski dug od 1,7 trilijuna dolara te da u 2009. godini mora otplatiti ili reprogramirati 400 milijardi duga našle su se u mnogim istraživanjima i u medijima.

Iznos od 1,7 trilijuna dolara koji je preuzet iz podataka Banke za međunarodna poravnanja (BIS) posve je pogrešno protumačen kao novac posuđen iz inozemstva, a znatan se dio 
svote odnosi na odobrene kredite i sredstva što ih financiraju strane lokalne podružnice stranih banaka na lokalnim tržištima.

Kakva je prava zaduženosti regije SIE i zbog čega je nastala ovakva zbrka?
Istina je da je regija SIE mnogo manje zadužena od zapadnoeuropskih zemalja. To vrijedi u cijeloj regiji za tvrtke, kućanstva i državni sektor.

Na primjer, nekoliko zapadnoeuropskih zemalja ima veći vanjski dug (Njemačka 2,3 trilijuna, Nizozemska 1,9 trilijuna, Velika Britanija 4,5 trilijuna dolara) od cijele istočnoeuropske regije koja se sastoji od 20 zemalja, uključujući Ukrajinu, Tursku i Rusiju. Neke zapadnoeuropske zemlje srednje veličine ove godine moraju otplatiti ili reprogramirati još veći dug (Belgija 375 milijardi, Irska 477 milijardi i Nizozemska 550 milijardi dolara) od cijele istočne Europe.

Međutim, percepcija regije kao visoko zadužene preuveličana je grubim generaliziranjem slabih točaka pojedinačnih zemalja i njihovom primjenom na cijelu regiju, bez ikakve diferencijacije.

Zašto MMF?
• Zašto mnoge zemlje traže pomoć MMF-a?
Nekoliko se zemalja odlučilo obratiti MMF-u za pomoć pri uklanjanju vanjske neravnoteže bez prevelikih potresa. To im omogućuje da izbjegnu smanjenje izvora vanjskog financiranja u prijelaznom razdoblju. Bez pomoći MMF-a, zemlje s visokim deficitom platne bilance mogle bi se suočiti s daljnjom devalvacijom vezanog tečaja, rastom inflacije i velikim padom domaće potražnje. MMF-ov proces prilagodbe manje je bolan i nije tako nagao. Zbog toga vlade imaju dovoljno vremena da se usredotoče na mjere kojima će s uspjehom smanjiti deficit platne bilance i svoje potrebe za vanjskim financiranjem.


Krivo tumačenje podataka

Potrebno je razjasniti stvari u vezi s Austrijom jer je prikazano da je njena izloženost 70-80 % BDP-a, zbog krivog tumačenja podataka BIS-a. Austrijske banke izložene su (krediti+obveznice) prema svim stranim zemljama 318 milijardi dolara, što je 73 % austrijskog BDP-a. Austrijske su banke također posudile od svih stranih zemalja 143 milijarde dolara ili 33 % BDP-a. To znači da je neto izloženost prema svih zemljama jednaka 40 % BDP-a.

Želite prijaviti greške?