Facebook je dugo odolijevao pozivima da svoju platformu iščisti od teorija urote i zavjere po pitanju 5G mreža. Pozivali su se na slobodu govora. No, nakon što su nedavno u Velikoj Britaniji zapaljeni stupovi i mobilne bazne stanice te maltretirani inženjeri koji se trude osigurati svima internetsku infrastrukturu i Facebooku su promijenili mišljenje.
U Facebooku tako traje akcija uklanjanja lažnih vijesti o 5G mrežama posebice onih koje 5G dovode u vezu s pandemijom koronavirusa . Facebook je bio prisiljen preispitati 'slobodu govora' koja im se prelila u fizički svijet u obliku vandalizma i nasilja.
Inače, postoje dokazi, piše The Telegraph, da je zavjera oko 5G mreža započela kao ruska dezinformacijska kampanja, s tim da su se prvi postovi koji povezuju s koronavirusom pojavili na društvenim mrežama još u siječnju.
Teorija o kojoj se trenutačno radi jest nova, no ali kriza fake newsa ili širenja lažnih vijesti u svim oblicima ponovno u fokus stavlja stari problem, odnosno moderiranje i odgovornost društvenih platformi.
Od antivaksera do masovnih napada na škole, zapravo je malo teorija zavjere koje su i ostale isključivo u online prostoru.
Facebook je i na svojoj chat platformi WhatsApp, krenuo s moderiranjem lažnih vijesti u vezi s korona virusom. Sada paze na broj dijeljenja jer je primijećeno da se uz šaljive i ironične memeove dijele obilato i lažne vijesti, odnosno samo prosljeđuju.Tako je moguće sada proslijediti meme tek na jednu adresu. Što i nije bogzna kakva prepreka korisnicima. Jer svatko može meme postaviti kao svoj status na WhatsAppu i podijeliti ga sa svim svojim kontaktima ili pak samo s onima kojima želi.
Usto tu su i Instagram i Facebook priče koje je teško očistiti od lažnih vijesti uguranih u neki domaći uradak.
S krizom ili bez nje i dalje ostaje na snazi pitanje učinkovitog načina kontrole sadržaja na društvenim mrežama.
A što ako, samo ako naravno, to sve skupa nisu teorije zavjere?