Od danas pa idućih 60 dana trajat će zimska sezonska sniženja. Obično počinju skromno, s tek malim popustima, da bi postoci sniženja u nekoliko idućih krugova trebali rasti. Ovogodišnje zimsko sniženje posebno je po tome što će u početku cijene biti iskazane i u kunama i eurima, a ta obaveza za trgovce prestaje vrijediti početkom godine pa ćemo kraj sniženja za dva mjeseca dočekati samo u eurima. Još su neka pravila uvedena prošle godine kako bi trgovci što manje lovili u mutnom. Izmjenama zakona od prošle godine obavezni su pored snižene cijene staviti i najnižu cijenu u posljednjih 30 dana, kako bi se izbjegla situacija da se umjetno poveća cijena uoči sniženja kako bi se popust doimao veći.
I Ministarstvo gospodarstva je na Središnjem portalu za potrošače navelo da su, kako bi se osigurala zaštita potrošača od zavaravajućih poslovnih praksi, trgovci podvrgnuti strogim propisima vezano uz sniženja cijena, osobito vezano uz isticanje cijena. "Upravo tijekom sezonskih sniženja općenito, potrošači ukazuju na brojne povrede svojih prava, primjećujući kako informacije o sniženoj cijeni nisu dovoljno transparentne i zapravo im je često bilo nejasno u odnosu na koju cijenu se cijena zapravo snizila", navode.
Stoga se za provedbu sezonskih sniženja uređuju posebna pravila u odnosu na sniženja općenito. Pa tako osim najniže cijene u zadnjih 30 dana naglašavaju i ovo: "U slučaju ako će trgovac tijekom predstojećeg zimskog sezonskog sniženja postupno i bez prekida dodatno smanjivati cijenu robe, trgovac i dalje ističe najnižu cijenu koju je primjenjivao tijekom razdoblja od 30 dana prije provođenja sezonskog sniženja, kao referentnu cijenu za određivanje dodatno snižene cijene, a uz nju ističe novu, dodatno sniženu cijenu. Kako ne bi došlo do zbunjivanja potrošača, trgovci ne smiju isticati raniju sniženu cijenu koju su primjenjivali tijekom tog zimskog sezonskog sniženja", kažu.