Zbog problema s Cloudflareom više internetskih stranica u svijetu, ali i u Hrvatskoj, uključujući i neke news portale, ima problema s pristupom. Problemi su počeli oko 13 sati te potrajali nekoliko sati
– Pokušaj pristupa web-lokacijama smještenima na Cloudflareu rezultirao je pogreškom – piše Mybroadband.
Navode i kako su iz Cloudflarea poslali priopćenje u kojem stoji da su svjesni problema vezanih za mrežnu povezanost te da njihov tim radi na uspostavljanju usluga.
Da postoje problemi, vidljivo je i na stranici Downdetector. Najveći su problemi u Velikoj Britaniji, Izraelu, ali i u središnjoj Europi te na Zapadnoj obali SAD-a. Zahvaćeni su i serveri Amazona, Snapchata, Facebooka, Googlea...
Cloudflare je prvo objavio da su uočili probleme povezane s mrežom te da rade kako bi ih riješili.
Nekoliko sati bio je otežan i pristup nekim hrvatskim portalima i drugim stranicama.
– Doznajemo da su u tijeku hakerski napadi na međunarodne servere. Nekolicina hrvatskih portala, među njima i Telegram, ima ozbiljnih problema. Redakcija se ispričava čitateljima, uz nadu da će poteškoće biti brzo riješene – objavio je Telegram.
No, računalni stručnjak Marko Rakar za Večernji list ističe da se nije dogodio napad, nego da je došlo do nenamjerne pogreške.
Ne, nije napad, iz Cloudflare su to klasificirali to kao pogrešku konfiguracije. Identična situacija se dogodila prije nekoliko dana, a koja ima elemente cyber napada (dakle efekt je isti, ruta je neekonomična ili skroz nedostupna ali je napravljena namjerno - dok je u ovome slučaju identificirana greška i pogreška je nenamjerna - zaključuje Rakar.
Također pojasnio je o kakvom se sustavu radi:
- Cloudflare je sustav koji se između ostalog koristi da bi se spriječili napadi na neke dijelove interneta, dakle nema na planeti spremnije ekipe od napada na infrastrukturu od njih - ističe Rakar, a potom i pojašnjava tehnički gdje je došlo do kvara:
- Rute ili putanje su tablice koje routerima/usmjerivačima na internetu pokazuju kojim putem mogu doći do koje IP adrese
dakle, ako krenete s kućne IP adrese i zatražite vecernji.hr onda svi routeri između vaše kuće i Večernjeg moraju znati odakle promet dolazi i kuda ga moraju preusmjeriti da bi računalo uspjelo pronaći putanju do tražene destinacije. "Route leak" je kriva konfiguracija tih putanja i to isključivo ona koja je "nenamjerna" (to znači da su pronašli tko je i zašto krivo konfigurirao nešto) a efekt toga je da promet iz jedne u drugu točku putuje ili neoptimalnom putanjom (npr. kao da umjesto da od Zagreba ideš do Beča preko Graza, navigacija kaže da prvo odeš u Beograd, pa u Sofiju, pa u Budimpeštu pa onda do Beča ili je putanja totalno kriva i na kraju putanje nema servera kojeg tražiš - pojašnjava Rakar.
Ističe da je Cloudflare "najveći ili vjerojatno najveći provider na svijetu":
- Pristutni su svugdje pa je ujedno i single point of failure i ako oni nešto ne smrdaju onda odjednom ništa ne radi.
Cloudflare je obična glupost. Posrednik između portala i servera koji tobože brine da budu stranice dostupne. A sam nije ništa pouzdaniji od tih stranica. To ti je kao da imaš posrednika da ti preda čašu vode umjesto da je sam uzmeš