Google je u suradnji s američkim ministarstvom pravosuđa narušio privatnost i novinarska prava, poručuju iz WikiLeaksa. Naime, troje njihovih zaposlenika – novinari Sarah Harrison, Joseph Farrella i Kristinn Hrafnsson – tek uoči lanjskog Badnjaka obaviješteni su da je Google sve njihove e-mailove i IP adrese predao američkoj vladi koja je podatke tražila na temelju optužbi za špijunažu i urotu. Učinili su to još 2012. Nalozi po kojima je Google morao predati podatke sada otkrivaju jasnu listu onoga što američka vlada želi unijeti u tužbu protiv Juliana Assangea i zaposlenika WikiLeaksa, tvrde odvjetnici u WikiLeaksu.
Iako je američko pravosuđe tražilo sve podatke koje ima i od Twittera, Twitter je odmah obavijestio zaposlene u WikiLeaksu. U WikiLeaksu su dodatno užasnuti što je očito da američka vlada smatra kako ima pravo provjeriti svakog čovjeka na svijetu sumnja li na špijunažu, a takav je stav posebno opasan za novinare i novinarske slobode.
WikiLeaks sada traži objašnjenje Googlea i američkog pravosuđa na temelju čega je izdan nalog jer vjeruju da je prekršen zakon o privatnosti. Izvještaj o transparentnosti Googlea pokazao je da američka vlada svake godine povećava broj zahtjeva za podacima. Google je prvi put izvijestio koliko su vlade “istraživale” građane u 2009., a od tada do lani postotak je porastao globalno 150% (250% u SAD-u).
>> Sud u Švedskoj odbio zahtjev Assangea da odbaci uhidbeni nalog protiv njega
da sve se zna ko I sta tipka I daje komentare