snovi programera

Hladnjak će mi naručiti mlijeko, ogledalo će me slikati

'21.09.2012., Zagreb - Programer Trikodera Mario Pavlovic. Photo: Slavko Midzor/PIXSELL'
Slavko Midžor/PIXSELL
06.10.2012.
u 17:10

Mario Pavlović, voditelj razvoja mobilnih aplikacija Trikodera, piše o mogućoj budućnosti

Često se pronađem u situacijama gdje nisam siguran bih li trebao vjerovati trenutačnoj uzbuđenosti ili se prepustiti razumu. Jedna od tih situacija dogodila se 12. rujna. Žurio sam doma s posla, izbjegavajući zamke urbane sredine, kako bih se što prije uključio u prijenos uživo predstavljanja novog iPhonea i iOS-a. Razum mi je govorio da se ovog dana zasigurno neću moći prisjetiti za 10 godina, a srce je ludo tuklo i vjerovalo da će ovaj dan na neki suludi, neposredan način obilježiti moj život.

>> Kako se iPhone 5 nosi s glavnim izazivačima i konkurentima

Programeri umjetnici

Morate shvatiti, svaki programer duboko u sebi vjeruje da je neshvaćeni umjetnik i u našem svijetu predstavljanje novog iPhonea, koliko god to ludo zvučalo, možemo gledati kao predstavljanje novih kistova. Kistova koji samo čekaju da ih naša programerska ruka stavi u pogon i uz malo naših umjetničkih poteza očara svijet.

Glavni događaj je krenuo i Tim Cook je krenuo s prezentacijom. Zamišljeno sam pratio svaku rečenicu, svaki novi dodatak. Sve se zbilo nekako čudno brzo i odjednom sam se našao kako zatvaram svoj preglednik. Nisam bio siguran sviđa li mi se novi “duguljasti” iPhone ili ne? Vrijede li predstavljeni dodaci za iOS 6 divljenja ili ne? Ubrzo je zazvonio telefon, posao je zvao i nije bilo vremena za sanjarenje o upravo viđenim novotarijama. Dani su prošli i preko mojih ušiju prešlo je nebrojeno puno diskusija na temu Appleovih novotarija. Generalno, razgovor se mogao svesti na dva zaključka: Apple nije predstavio ništa revolucionarno, dapače, generalno su razočarali te drugi da je Apple ponovo Apple i kako su predstavili najbolje rješenje trenutačne mobilne tehnologije. Svaki zaključak ima svoje argumente vrijedne analize, ali ja sam i dalje bio neodlučan kao što sam bio i u trenu završetka prezentacije. Zapravo, nikako nisam posvetio svoj pun fokus spomenutom predstavljanju, barem ne do trenutka kada je kolega Viktor na svom blogu napisao osvrt na novi iPhone. Viktor je iznio tezu da novi iPhone spada u kategoriju “dosadnih” novosti koje nagovješćuju kraj hardverskog napretka mobilnih uređaja te konačno otvaraju vrata znatnom napretku softvera. Kao što sam rekao, do tada nisam dao potpuni fokus spomenutoj temi, no nešto je na tom blogu djelovalo na mene i posvetio sam gotovo cijeli dan razmišljanju o njemu. Rezultat razmišljanja moje je viđenje budućnosti mobilne tehnologije u svijetu.

Slažem se sa Viktorom u dvije stavke. Prvo –teško je u nekom kratkom razdoblju zamisliti veći napredak mobilne hardverske tehnologije i drugo – statistike penetracije tržišta. Bum interneta dogodio se kada mu je penetracija prešla 50-60%. Trenutačna je penetracija smartphonea 30% na američkom tržištu. Što bi se reklo, bum mobilne tehnologije očekuje se u idućim godinama kada će većina korisnika mobitela hodati okolo i gotovo ovisnički provjeravati je li neka aplikacija izbacila update ili obavijest. Ono gdje se Viktor i ja ne slažemo jest poimanje važnosti budućih tehnologija. Softver kao takav uvijek će kaskati za hardverom. On je neosporni jahač hardverskog napretka. To možemo vidjeti svuda oko nas. Napredak grafičkih kartica i procesora popločava put uspjeha računalnim igricama. Broadband-infrastruktura i jeftinija cijena izrade servera otvara vrata brzom internetu koji pak za sobom povlači cijeli web 2.0. Mislim da kombinacija trenutačnih brzina procesora, Wi-Fi opreme u mobilnim uređajima, zajedno s dostupnošću besplatne ili jeftine internetske veze na mobilnim uređajima otvara vrata golemom napretku softvera. No ono što je uzbudljivo i što nas čeka u budućnosti uvelike se oslanja na razvoj hardvera.

Za nekoliko godina mobilna tehnologija bit će na svakom koraku. Govorim o hladnjacima koji znaju prepoznati sadržaj koji se nalazi u njima putem RFID čipova. Ogledala koja imaju svojstva kamera. TV uređaji koji nude karakteristike računala. Termostati koji komuniciraju s meteorološkim postajama i koordiniraju temperaturu kuće temeljem vremenskih uvjeta. Sva ta tehnologija nije revolucionarna i, dapače, većina je u ovom trenutku u stadiju prototipa.

Sve ovisi o hardveru

Ali način na koji mi svakodnevno koristimo danu tehnologiju uvelike će promijeniti način na koji živimo. Podsjetimo, samo je prvi iPhone bio revolucionaran. Sve ostale verzije iPhonea isključivo su evolucija, a ne nova revolucija. Ponovo će softver jahati valovima spomenutih uređaja. Imat ćemo hladnjake koji znaju naručiti mlijeko kada prepoznaju da smo otvorili zadnje pakiranje. Ogledala koja nas svako jutro slikaju dok peremo zube i sve to sinkroniziraju s našim privatnim Facebook-albumom. Sve će to biti dio naše svakodnevice.

Mobilno i statičko uskoro postaju jedno. Naša djeca neće shvaćati koncept svijeta bez interneta, svijeta gdje stvari nisu sinkronizirane i umrežene. I nažalost, svi mi programeri ovisimo o napretku hardvera. Jer hardver je taj kist koji otvara nov način slikanja. Hardver je taj katalizator naših maštarija. Stoga ovim putem zahvaljujem Viktoru na inspiraciji te svim briljantnim umovima koji stvaraju nove kistove i nove snove.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije